آشنایی با دستور Array در اتوکد

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های اتوکد  وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار اتوکد گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی اتوکد مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

یکی از دستوراتی که به ترسیم ما دقت و سرعت بیشتری می بخشد، استفاده از فرمان Array است. این فرمان در تولید و تنظیم اشکال مختلف به کمک یک آرایش خاص کاربرد دارد. این فرمان در ترسیم اشکال مربوط به قطعات صنعتی بسیار پراستفاده است.

در واقع به کمک این دستور می توان یک شکل یا موضوع را در آرایش مستطیلی (سطر و ستونی) یا دورانی به تعداد موردنظر تولید کرد. این دستور به شیوه های مختلف قابل استفاده است. در این مطلب به 2 روش پراستفاده آن اشاره خواهیم کرد.

فعالسازی دستور Array

فرمان Array  به عنوان یک فرمان ویرایشی در سربرگ و پالت Modify قرار دارد. به منظور فعالسازی این دستور نیز می توان، در خط فرمان حروف Ar را تایپ کرده و  Enter بزنیم. همچنین می توان آیکون و یا گزینه Array را در سربرگ و یا پالت Modify انتخاب کرد.

  • دستور Rectangular Array

این دستور در ترسیم و تنظیم اشکال به صورت سطری یا ستونی کاربرد دارد. برای این کار ابتدا به روش های گفته شده فرمان Array را فعال می کنیم.  سپس اشکال یا بلوک های موردنظر را انتخاب می کنیم و Enter می زنیم. حال بر روی گزینه Rectangular کلیک می کنیم. همان گونه که در شکل نیز نشان داده شده در نوار Ribbon می توانید جزئیات دستور نظیر تعداد تولید شکل در سطر یا ستون را ویرایش کنید. در پایان نیز گزینه Exit را انتخاب کرده تا با تأیید تنظیمات دستور Array اجرا شود.

2- دستور Pollar Array

چنانچه برخلاف قسمت قبل، بخواهیم اشکال و موضوعات را حول یک نقطه به صورت دورانی منتشر کنیم، باید از این دستور استفاده کرد. بدین منظور، ابتدا مشابه قبل دستور Array را فعال کرده و اشکال را انتخاب می کنیم. سپس بر روی گزینه Pollar کلیک می کنیم. در ادامه نقطه ای را جهت چرخش و دوران یافتن بلوک های انتخابی، در نظر می گیریم. همچنین در این مرحله در نوار Ribbon می توان جزئیات رسم اشکال از قبیل تعداد، فاصله و تنظیمات دوران را ویرایش کرد. در پایان نیز Exit را انتخاب کرده تا اشکال به صورت دایره ای رسم شوند.

نکته :

چنانچه می خواهید اشکال خود را غیر از حالات مستطیلی (سطر و ستونی) و یا دایره ای ترسیم کنید و قصد دارید بر روی یک مسیر از قبل طراحی و مشخص شده مثلاً یک منحنی ترسیم کنید، کافی است هنگام انتخاب شیوه ترسیم اشکال در حالت Array گزینه دوم، Path را انتخاب نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

هفده − پانزده =