آموزش اعداد تصادفی، محاسبات و تحلیل آماری (جلسه هشتم آموزش متلب)

محاسبات و تحلیل آماری در متلب

پایه و اساس کار این زبان است. است. اصولا بخش عمده ای از یادگیری متلب برای ساده سازی محاسبات است. این برنامه قادر است محاسبات را درست مانند یک ماشین حساب انجام دهد. از طرفی می تواند تحلیل های آماری را به خوبی هر چه تمام اجرا کند. انجام پروژه های متلب برای بسیاری از رشته های دانشگاهی به لطف همین ویژگی ها امکان پذیر است.   

همچون مقالات آموزشی قبل پایاپروژه به عنوان موسسه ای فعال در زمینه انجام پروژه های متلب با شماست تا نقشی موثر در دوره آموزش متلب داشته باشد. پس در این کلاس های پایه ای ما را همراهی کنید.

دستورات برای محاسبات و تحلیل آماری در متلب

قبل از آنکه یک کاربر بتواند محاسبه و تحلیل آماری در متلب انجام دهد، باید قادر باشد چهار عمل اصلی را با این زبان برنامه نویسی پیاده سازی کند. خوشبختانه زبان برنامه نویسی متلب از هر نظر کامل است. از این رو حتی برای ساده ترین مفاهیم نیز تدابیر لازم اندیشیده شده است. یادگیری متلب حداقل در مورد محاسبات بسیار ساده است.

 شما می توانید در متلب از نمادهای + برای جمع، – برای تفریق، * برای ضرب، / برای تقسیم و ^ برای توان استفاده کنید.

شکل ۱: مثالی برای محاسبات ساده در متلب

ترتیب عملیات در متلب

ترتیب عملیات در متلب نیز به همان شکل ریاضی است. یعنی اول عبارت داخل پرانتز، بعد توان، بعد ضرب و تقسیم و در پایان جمع یا منها را انجام می دهد. همچنین شما می توانید با یک جواب بدست آمده عملیات های دیگری نیز انجام دهید.

کافی است محاسبات و تحلیل آماری در متلب را برای ans به دست آمده تعریف کنید. همچنین می توانید با استفاده از توابع متغیرهای جدید تعریف و سپس محاسبات لازم را بر روی آن متغیرها انجام داد.

شکل ۲: محاسبات و تحلیل آماری در متلب

البته محاسبات و تحلیل آماری در متلب همیشه به این سادگی هم نیست. گاهی اوقات حجم بالایی از داده های آماری وجود دارد. داده هایی که باید محاسبات لازم بر روی آنها انجام گیرد. نمودارهای لازم برای آنها رسم شده و در پایان نیز نتایج لازم استخراج شود. لازمه این کار تعریف دستورات مناسب در زبان برنامه نویسی متلب برای تحلیل داده ها است.

اگر در دوره آموزش متلب شرکت کنید خواهید دید که برای تحلیل آماری دستورات متنوعی وجود دارد. قطعا ذکر تمامی آنها در این متن نمی گنجد. به عنوان مثال توابع cufflink، cuffcompare، cuffmerge، mattest، featurecount و چندین چند تابع دیگر برای انجام محاسبات و تحلیل آماری در متلب تعریف شده اند. هر یک از این توابع وظایف خاص خود را دارد.

تولید اعداد تصادفی در متلب

گاهی اوقات انجام محاسبات و تحلیل آماری در متلب نیازمند تولید اعداد تصادفی است. به عنوان مثال در یک روش نمونه گیری آماری از اعداد تصادفی استفاده می شود. خوشبختانه زبان برنامه نویسی متلب دستورات لازم برای تولید آرایه ای از اعداد تصادفی را دارد. از توابع rand، randi و randn برای تولید دنباله ای از اعداد تصادفی در متلب استفاده می شود.

شکل ۳: استفاده از اعداد تصادفی در تحلیل آماری

اگر می خواهید یک بردار از اعداد تصادفی مجاز داشته باشید باید از تابع randperm استفاده کنید. تابع rng کنترل تکرار نتایج را بر عهده دارد. چنان چه برای انجام محاسبات و تحلیل آماری در متلب به کنترل پیشرفته تر روی تولید اعداد تصادفی نیاز دارید ، از کلاس RandStream استفاده کنید.  

منابع:

https://www.mathworks.com/help/bioinfo/statistical-analysis-ngs.html

https://www.mathworks.com/help/matlab/random-number-generation.html  

کتاب راهنمای کامل متلب نوشته Brian R.Hunt

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

15 + 1 =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟