آموزش جبر خطی در متلب (جلسه دهم آموزش متلب)

جبرخطی در متلب

مکانیسم جبر خطی در متلب، همچون سایر مفاهیم علوم پایه و مهندسی، توابع خاص خود را دارد. در متلب به مباحث اصلی جبر خطی به خوبی پرداخته شده است. این مفاهیم شامل حل معادلات خطی، بردار، ماتریس، مقادیر ویژه، بردارهای ویژه، مقدار تکین و … است. انجام پروژه های متلب بدون آگاهی از این مفاهیم کاری دشوار و یا ناممکن است. برای یادگیری آنها نیز نیازمند شرکت در دوره آموزش متلب هستید.

 

شکل ۱: جبر خطی در متلب

قطعا یادگیری متلب به ویژه برای دانشجویان رشته های مهندسی و علوم پایه ضروری است. اما برای انجام پروژه های متلب همیشه هم یادگیری متلب الزامی نیست. شما می توانید پروژه های خود را به پایاپروژه بسپارید. تیم تخصصی این مرکز با تسلط کامل بر زبان برنامه نویسی متلب پروژه های شما را به بهترین شکل انجام داده و تا اجرای کامل پروژه در کنار شما خواهد ماند.

آموزش جبر خطی در متلب

جبر خطی در متلب یا به طور کلی در علوم پایه و مهندسی به منظور حل معادلات خطی ایجاد شده است. اما حل معادلات خطی ارتباطی مستقیم و تنگاتنگ با ماتریس و بردار دارد. در واقع آموزش جبر خطی در متلب به نوعی به آموزش این دو مبحث بر می گردد. در یک دوره آموزش متلب شما نحوه محاسبه مقادیر ویژه، چند جمله ای مشخصه، عملیات سطری – ستونی بر روی ماتریس و در نهایت حل معادلات خطی را خواهید آموخت.

به نظر می رسد پیش از یادگیری جبر خطی در متلب باید با نحوه تعریف بردار و ماتریس در زبان برنامه نویسی متلب آشنا شوید. بردار یک لیست مرتب از داده های عددی می باشد. شما می توانید بردارهایی با هر اندازه در متلب ایجاد کنید. اعداد در لیست شما باید با کاما یا فاصله از هم جدا شوند. برای درک بهتر نحوه معرفی بردار به مثال زیر توجه کنید.

 

شکل ۲: تعریف بردار، مقدمه ای برای آموزش جبر خطی در متلب

اگر می خواهید بردار را به شکل ستونی تعریف کنید بعد از نام بردار باید علامت پریم (‘) قرار دهید. همچنین می توانید با استفاده از دستورات مربوط به عملیات های جبری (مانند ^ یا * و …) کارهای متفاوتی بر روی بردارها انجام دهید. اما مقوله مهم دیگر در آموزش جبر خطی در متلب ماتریس ها هستند. ماتریس در واقع آرایه ای مستطیلی از داده هاست. ترکیبی از بردارهای سطری و ستونی قسمت قبل.

شکل ۳: تعریف یک ماتریس در متلب

در تصویر قبل می توانید نحوه تعریف یک ماتریس در متلب را مشاهده کنید. همانطور که می بینید عناصر هر سطر با کاما از هم جد شده اند. اما فاصله بین یک سطر تا سطر دیگر با ؛ (سمی کالن) مشخص شده است.

برخی توابع و دستورات مهم برای انجام عملیات های جبر خطی در متلب

جعبه محاسبات نمادین همان ابزاری است که به شما در انجام پروژه های جبر خطی در زبان برنامه نویسی متلب کمک می کند. در این جعبه ابزار توابع متنوعی مربوط به این مبحث وجود دارد. به عنوان مثال دستور eig (A) مقادیر ویژه ماتریس A را محاسبه می کند. حال اگر این دستور به شکل [U, R] = eig (A) تایپ شود علاوه بر مقادیر ویژه ، بردار ویژه را نیز محاسبه می کند.

دستور X = A/b دستگاه معادلات خطی A*X = b را حل می کند. جایی که A ماتریس ضرائب، b بردار مقادیر ثابت و X متغیرهای مجهول هستند. برای حل نمادین یک دستگاه معادلات خطی می توانید دستور X=sym(A)/b را تایپ کنید.

تابع polyeig مشکلات چند جمله ای مشخصه ماتریس را نشان می دهد. تابع یا دستور hess فرم هسنبرگ ماتریس را عنوان می کند. lu، ldl و chol از جمله توابع مربوط به تجزیه ماتریس ها هستند. و چندین و چند دستور همچون transpose، mpower، sqrtm و … که همگی نقشی مهم در آموزش جبر خطی در متلب دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

ده + هجده =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟