آموزش خواندن و نوشتن فایل ها(جلسه نهم آموزش پایتون)

خواندن و نوشتن فایل ها در پایتون

 در ادامه دوره آموزشی پایتون به بخش خواندن فایل ها در پایتون می پردازیم. هنگام کار با پایتون ، برای خواندن و نوشتن فایل ها نیازی به وارد کردن کتابخانه ندارید. این کار بومی در زبان انجام می شود ، البته به روشی منحصر به فرد. وقتی از عملکرد باز استفاده می کنید ، چیزی به نام شی object پرونده را برمی گرداند. اشیا File پرونده شامل روش ها و ویژگی هایی هستند که می توانند برای جمع آوری اطلاعات مربوط به پرونده ای که باز کرده اید ، استفاده شوند. آنها همچنین می توانند برای دستکاری پرونده گفته شده استفاده شوند.

  • خواندن و نوشتن فایل های txt

در ادامه خواندن فایل ها در پایتون باید بدانید که پایتون توابع داخلی را برای ایجاد ، نوشتن و خواندن فایل ها فراهم می کند. دو نوع فایل وجود دارد که می توانند در پایتون اداره شوند ، فایلهای متنی معمولی و پرونده های باینری (نوشته شده به زبان باینری ، ۰s و ۱s.)

پرونده های متنی: در این نوع پرونده ها ، هر سطر متن با یک کاراکتر خاص به نام EOL (انتهای خط) که به طور پیش فرض کاراکتر خط جدید (‘\ n’) است ، خاتمه می یابد.

پرونده های باینری: در این نوع پرونده ، خاتمه دهنده ای برای یک خط وجود ندارد و داده ها پس از تبدیل آن به زبان باینری قابل فهم شده و به شکل اتوماتیک ذخیره می شوند.

تصویر ۱ بررسی فایل ها در پایتون

  • Exception Handling در کار با فایل ها

 در هنگام خواندن فایل ها در پایتون، Python استثناهای داخلی زیادی دارد که وقتی برنامه شما با خطایی روبرو می شود (چیزی در برنامه اشتباه است) وقتی این استثنائات اتفاق می افتد ، مفسر پایتون روند فعلی را متوقف می کند و آن را به فرآیند فراخوانی منتقل می کند تا زمانی که پردازش شود. اگر به کار گرفته نشود ، برنامه خراب می شود.

به عنوان مثال ، اجازه دهید برنامه ای را در نظر بگیریم كه در آن تابع A وجود دارد كه تابع B را فراخوانی می كند ، كه به نوبه خود تابع C را فراخوانی می كند.در صورت عدم استفاده هرگز ، پیام خطایی نمایش داده می شود و برنامه ما به طور ناگهانی متوقف می شود.

در پایتون با استفاده از یک عبارت try می توان موارد استثنا را کنترل کرد. عملیات حیاتی که می تواند یک استثنا را ایجاد کند ، در داخل بند try قرار می گیرد. کدی که موارد استثنا را کنترل می کند در بند جز نوشته شده است. در این برنامه ، مقادیر لیست randomList را مرور می کنیم.

همانطور که قبلاً ذکر شد ، بخشی که می تواند باعث استثنا شود در داخل بلوک try قرار می گیرد. اگر هیچ استثنایی اتفاق نیفتد ، بلوک جز حذف می شود و جریان عادی ادامه می یابد (برای آخرین مقدار). اما اگر استثنایی رخ دهد ، توسط بلاک (مقادیر اول و دوم) گرفتار می شود. در اینجا ، ما نام استثنا را با استفاده از تابع () exc_info درون ماژول sys چاپ می کنیم. می توانیم ببینیم که a باعث ایجاد ValueError و ۰ باعث ZeroDivisionError می شود.

نوشتن در پایتون

برای نوشتن در پایتون باید یک فایل موجود و یک پارامتر به تابع open () اضافه کنید:

“a” – ضمیمه – به انتهای پرونده اضافه می شود

“w” – نوشتن – هر محتوای موجود را بازنویسی می کند

نوشتن فایل جدید در پایتون

برای ایجاد یک فایل جدید در پایتون ، از روش open () با یکی از پارامترهای زیر استفاده کنید:

“x” – ایجاد – یک پرونده ایجاد می کند ، در صورت وجود یک خطا ، خطایی را برمی گرداند

“a” – ضمیمه – در صورت عدم وجود پرونده مشخص شده ، پرونده ای ایجاد می کند

“w” – نوشتن – در صورت عدم وجود پرونده مشخص شده ، پرونده ای ایجاد می کند.

  • خواندن و نوشتن فایل های JSON

در ادامه خواندن فایل ها در پایتون باید بدانید که ساده ترین راه برای نوشتن داده های خود با فرمت JSON در پرونده ای با استفاده از Python ، استفاده از ذخیره داده های خود در یک شی دیکت است که می تواند حاوی dict های تو در تو ، آرایه ها ، بولین ها یا انواع اولیه دیگر مانند اعداد صحیح و رشته ها باشد. بسته داخلی json دارای کد جادویی است که جسم Python شما را به رشته سریال JSON تبدیل می کند. پس از وارد کردن کتابخانه json ، ما داده های ساده ای را برای نوشتن در پرونده خود می سازیم. قسمت مهم وقتی پایان می یابد که از دستور با استفاده از دستور پرونده برای باز کردن پرونده مقصد استفاده کنیم ، سپس از json.dump برای نوشتن شی داده در پرونده outfile استفاده می کنیم.

  • خواندن و نوشتن فایل های اکسل

در ادامه خواندن فایل ها در پایتون به مبحث خواندن و نوشتن فایل های اکسل می رسیم. پایتون ماژول openpyxl را برای کار با فایل های اکسل فراهم می کند. نحوه ایجاد فایل های اکسل ، نحوه نوشتن ، خواندن و غیره را می توان توسط این ماژول پیاده سازی کرد.

تصویر ۲فایل های اکسل در پایتون

 

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های پایتون وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش برنامه نویسی پایتون گام های موثری  را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی برنامه نویسی پایتون مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پانزده + پنج =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟