آموزش رشته ها در پایتون(جلسه دهم آموزش پایتون)

رشته ها در پایتون

در این بخش از دوره آموزش پایتون در ارتباط با رشته ها در پایتون است. رشته ها از محبوب ترین انواع در پایتون هستند. ما می توانیم آنها را به سادگی با قرار دادن نویسه ها در نقل قول ها ایجاد کنیم. پایتون نقل قول های منفرد را همان نقل قول های مضاعف می کند. ایجاد رشته ها به سادگی اختصاص دادن مقدار به یک متغیر ساده است.

ایجاد متغیرهای نوع رشته

در این آموزش ، نحوه ایجاد متغیر ها در پایتون را بیاموزید. می توانید یک رشته در پایتون ایجاد کنید و به نویسه های آن دسترسی پیدا کنید. رشته دنباله ای از کاراکترهای محصور در نقل قول های یک یا دو است. بسیاری از زبان های برنامه نویسی نوع داده کاراکتر دارند. با این حال ، در پایتون ، رشته ها توالی شخصیت های یونی کد هستند. پایتون نوع داده کاراکتری برای ذخیره رشته ندارد. این یک رشته به عنوان یک نوع داده برای ذخیره دنباله ای از کاراکترها در یک متغیر دارد.

 تصویر ۱مبانی عملیات رشته در پایتون

  • پیدا کردن طول رشته

در پایتون یافتن طول یک رشته واقعاً آسان است. ما یک روش پیش فرض داریم تا از طول آن مطلع شویم. ما می توانیم طول را با استفاده از یک حلقه یا با استفاده از عملکرد کتابخانه محاسبه کنیم. در این آموزش ، ما می آموزیم که چگونه طول یک رشته در پایتون با استفاده از دو روش مختلف پیدا کنیم:

با استفاده از یک حلقه: با استفاده از یک حلقه می توانیم از طریق هر کاراکتر از یک رشته تکرار کنیم. یک متغیر شمارنده را با مقدار اولیه صفر کنید. در حین تکرار ، این متغیر شمارنده را برای هر کاراکتر یک برابر کنید. پس از اتمام حلقه ، شمارنده طول رشته را نگه می دارد.

توجه داشته باشید که این روش برای یافتن طول یک رشته توصیه نمی شود. زیرا ما در حال حاضر یک روش کتابخانه ای برای یافتن آن داریم. بعداً برای شما توضیح خواهم داد. ابتدا سعی کنیم طول را با استفاده از یک حلقه پیدا کنیم:

با استفاده از len (): اشکال اصلی روند فوق این است که شما باید در هر جایی که می خواهید طول یک رشته را بشناسید ، عملکرد کامل را یادداشت کنید. برای یک برنامه کامل ، می توانیم یک کلاس ابزار برای نگهداری این تابع ایجاد کنیم. ما می توانیم این روش را از کلاسهای دیگر برنامه بدون فراخوانی مجدد آن در همه جا فراخوانی کنیم. اما ، به جای نوشتن حلقه for برای یافتن طول یک رشته ، می توانیم از یک روش داخلی len () برای یافتن طول یک رشته در پایتون استفاده کنیم.

  • دسترسی به کاراکترهای درون رشته

تصویر ۲ فرمت دهی رشته ها در پایتون

در ادامه رشته در پایتون به دسترسی به کاراکترهای درون رشته خواهیم پرداخت. غالباً در زبانهای برنامه نویسی ، با استفاده از شاخص عددی یا مقدار کلیدی ، می توان به عناصر منفرد در یک مجموعه داده مرتب دسترسی داشت. از این فرایند به عنوان نمایه سازی یاد می شود. در پایتون ، رشته ها ترتیب های داده ای از کاراکترها را ترتیب می دهند و بنابراین می توانند از این طریق نمایه شوند. با تعیین نام رشته و به دنبال آن یک عدد در پرانتز مربع می توان به نویسه های جداگانه در رشته دسترسی داشت.

  • اسلایس بندی رشته

نوع داده رشته ای پایتون توالی متشکل از یک یا چند کاراکتر منفرد است که می تواند از حروف ، اعداد ، نویسه های فضای خالی یا نمادها تشکیل شود. از آنجا که یک رشته یک دنباله است ، از طریق فهرست بندی و برش به همان روش هایی که انواع داده های مبتنی بر دنباله وجود دارد ، می توان به آن دسترسی داشت.

نمایه سازی به معنای ارجاع دادن به عنصری از یک چیز تکرار شونده است که با توجه به موقعیت آن در درون قابل تکرار بودن. هر یک از نویسه های یک رشته مربوط به یک شماره شاخص است و با استفاده از شماره شاخص آنها می توان به هر کاراکتر دسترسی داشت.

از دو طریق می توانیم به نویسه ها به صورت String دسترسی داشته باشیم:

۱- دسترسی به کاراکترها با شماره شاخص مثبت

۲- دسترسی به کاراکترها با شماره فهرست منفی

  • عملگرهای مورد استفاده در رشته ها

 

تصویر ۳عملگرها در پایتون

عملگرها رشته در پایتون به کاربران اجازه می دهند که انواع مختلفی از عملیات را می توان بر روی نوع رشته متغیرهای برنامه به کار برد. پایتون به چندین عملگر رشته اجازه می دهد تا روی رشته پایتون به شرح زیر استفاده شوند:

عملگر انتساب: “=”

عملگراتصال: “+”

عملگر تکرار رشته: “*”

عملگر برش رشته: “[]”

عملگر مقایسه رشته: “==” و “! =”

عملگر عضویت: “در” و “در نیست”

عملگر توالی فرار: “\”

عملگر قالب بندی رشته: “٪” و “{}”

  • تبدیل اعداد صحیح و اعشاری به رشته

در ادامه رشته در پایتون ، یک رشته را می توان با استفاده از روش های زیر به یک عدد صحیح تبدیل کرد:

روش ۱: استفاده از تابع int () داخلی:

اگر رشته شما شامل یک عدد صحیح اعشاری است و می خواهید آن را به int تبدیل کنید ، در این صورت رشته خود را به تابع int () منتقل کنید و آن رشته شما را به عدد صحیح اعشاری معادل تبدیل می کند.

روش ۲: استفاده از عملکرد تعریف شده توسط کاربر:

همچنین می توانیم با ایجاد عملکرد تعریف شده توسط کاربر ، یک رشته در پایتون را به int تبدیل کنیم.

  • عملگرهای بررسی عضویت در رشته

عملگرهای عضویت عملگرهایی هستند که برای تأیید عضویت یک مقدار استفاده می شوند. این آزمایش برای عضویت در یک توالی ، مانند رشته ها ، لیست ها یا tuples است. عملگر “in” برای بررسی وجود مقدار در یک توالی استفاده می شود یا خیر. اگر متغیری را در توالی مشخص شده پیدا کند و در غیر این صورت false را ارزیابی می کند.

not in ’- اگر درست نیست که متغیری را در توالی مشخص شده پیدا کند و در غیر این صورت false است.

در پایتون برای تعیین اینکه آیا مقداری از کلاس یا نوع خاصی است استفاده می شود. آنها معمولاً برای تعیین نوع داده های متغیر خاص استفاده می شوند.

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های پایتون وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش برنامه نویسی پایتون گام های موثری  را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی برنامه نویسی پایتون مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

منابع:

https://www.tutorialspoint.com/python/python_strings.htm

https://www.codevscolor.com/python-find-string-length

https://appdividend.com/2019/11/16/how-to-access-characters-in-string-by-index-in-python/

https://www.geeksforgeeks.org/how-to-index-and-slice-strings-in-python/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × 5 =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟