آموزش ساختار های if,else,for, python shell  (جلسه دوم آموزش پایتون)

آموزش ساختار های if,else 

در ادامه دوره آموزش پایتون به عنوان یک زبان برنامه نویسی محبوب به آموزش ساختارif و همچنین آموزش ساختار else خواهیم پرداخت. در این ساختار آموزشی این مطلب را فرا خواهید گرفت که، با استفاده از دستورهای if  و else این امکان را خواهید داشت که در برنامه پایتون بلوک های تصمیم گیری ایجاد کنید. مطمئنا این سوال پیش خواهد آمد که بلوک های تصمیم گیری چه کاربردی دارند؟. برای پاسخ به این سوال باید بدانید.

در حقیقت هنگامی که قصد دارید یک کد را در صورت برقرار بودن شرایط خاص مد نظر شما اجرا کنید. بلوک های تصمیم گیری این امکان را به شما خواهند داد، که فرایند مورد نظرتان را اجرا کنید. به این ترتیب که در آموزش ساختار shell یا if داده های مورد نظر را با یکدیگر مقایسه کرده. و سپس بر مبنای نتیجه ی اتخاذ شده از مقایسه این امکان را خواهید داشت که تصمیم مناسبی را اجرا کنید.

نحوه نگارش آموزش ساختار if در پایتون

در آموزش ساختار  if ابتدا test expression ابتدا به وسیله ی برنامه پایتون ارزیابی می شود. در صورتی که True (درست) باشد، کاربر قادر خواهد بود که دستور statement(s) را اجرا کند.

لازم به ذکر است بدانید که زبان برنامه نویسی پایتون عبارت غیر صفر را به منزله True تلقی کرده. و در مقابل واژه None عدد صفر و نشانه های تو خالی را مانند [ ]  و { } به منزله نادرست و False تلقی می کند.

فلوچارت آموزش ساختارif

برای درک بهتر و آشنایی با عملکرد آموزش ساختار if می توانید به فلوچارت زیر توجه کنید. همان طور که مشاهده می کنید در صورتی که دارای ارزش  True یا صحیح باشد، دستورات بدنه if انجام می گیرد. در غیر این صورت False یا نادرست است که کنترل اجرای برنامه را به پس از if انتقال بدهند.

شکل۱: فلوچارت if

ساختار for در زبان برنامه نویسی پایتون

اگر قبلاً برنامه نویسی کرده باشید ، بدون شک با حلقه یا ساختار for یا معادل آن روبرو شده اید. بسیاری از زبان ها در نحوه حلقه for خود شرایطی دارند ، مانند یک عبارت رابطه ای برای تعیین اینکه حلقه انجام شده است یا یک عبارت افزایش برای تعیین مقدار حلقه بعدی آن ها است.  در پایتون این امر به جای تولید توالی مناسب کنترل می شود. در واقع ، هر شی با روش قابل تکرار می تواند در حلقه for استفاده شود.

حتی رشته ها ، علی رغم نداشتن روش قابل تکرار – اما در اینجا به این موضوع نمی پردازیم. داشتن یک روش تکرار شونده اساساً به این معنی است که داده ها می توانند به صورت لیست ارائه شوند ، جایی که مقادیر متعددی به صورت منظم وجود دارد. با ایجاد یک شی با روش های next () و iter () می توانید قابلیت تکرار پذیری خود را تعریف کنید. این بدان معناست که هنگام استفاده از حلقه در پایتون ، به ندرت با اعداد خام روبرو خواهید شد.

python shell چیست؟

همان طور که می دانید پایتون به عنوان یک زبان برنامه نویسی تفسیری است. یعنی کد را خط به خط اجرا می کند.  Python یک Python Shell  (همچنین به عنوان Python Interactive Shell شناخته می شود) را فراهم می کند که برای اجرای یک دستور Python و به دست آوردن نتیجه استفاده می شود، Python Shell منتظر دستور ورودی کاربر است، به محض ورود کاربر به دستور ، آن را اجرا کرده و نتیجه را نمایش می دهد.

مثالی از دستور آموزش ساختار if

شکل۲:مثال if

در مثال بالا  از آموزش ساختار if مشاهده می کنیم که این دقیقا همان شرطی است که دستور if ملزم به ارزیابی آن است، در صورتی که این دستور true باشد، دستورات در بدنه if اجرا می شود. در غیر این صورت دستور print داخل بلوک if نادیده گرفته می شود و اجرا نخواهد شد.

شکل زیر نشان دهنده ساختار چند منظوره ی if است. در قطعه ی کد زیر مشاهده می کنید که دستور if در صورت برقراری شرط به جای یک دستور بلوکی از کدها را اجرا خواهد کرد.

شکل ۳:ساختار چند منظوره if

نحوه نگارش و آموزش ساختار else ………if

شکل۴:ساختارelse

براساس کد قطعه ی بالا آموزش ساختار else  شامل عبارت شرطی است که test expression ارزیابی می کند. این دستور در صورتی اجرا می شود که بدنه دستور if را اجرا کرده و حاصل ارزیابی نیز صTrue باشد. در صورتی که نتیجه ارزیابی False باشد دستورات بلوک else اجرا خواهد شد. برای تشخیص و تفکیک دستورات بلوکif  و else می توانید خیلی ساده از تو رفتگی ها کمک بگیرید.

فلوچارت دستور else ….if

شکل۵: فلوچارت دستورelse ….if

مثال هایی از دستور if…else

 در ادامه آموزش ساختار if برنامه زیر منفی یا مثبت بودن یک عدد را بررسی کرده و پیغامی را متناسب با آن ارائه داده است.

شکل۶:دستور else

شکل۷:دستورelse ….if

نحوه نگارش  دستور if…elif…else

در ادامه ی آموزش ساختارif  به توضیح کلمه Elif  می پردازیم. این واژه مخفف کلمه  else if است که این دستور این امکان را برای شما ایجاد می کند که به بررسی چند شرط بپردازید. در حقیقت کاربران با این کلمه ی کلیدی به کاربر می گوید که در صورتی که شرط قبلی برقرار نبود، این شرط را نیز مورد بررسی قرار بدهد. در صورتی که شرط if  درست باشد آن دستور در بدنه اجرا می شود. در غیر این صورت شرط دستور Elif اجرا خواهد شد. در صورتی که این شرط هم قابل قبول نباشد دستورات بلوک else اجرا خواهد شد.

شکل۸: فلوچارت if…elif…else

شرکت پایاپروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های پایتون وظیفه خود می داند در راستای آموزش این زبان برنامه نویسی نیز گام بردارد. البته یک دوره آموزش پایتون قطعا نیازمند زمان و تمرین بیشتر است. اما داشتن سهمی کوچک در یادگیری پایتون برای شما باعث افتخار ما خواهد بود.

منابع:

https://wiki.python.org/moin/ForLoophttps://

www.tutorialsteacher.com/python/python-interective-shell

https://en.wikipedia.org/wiki/Python_%28programming_language%29

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

4 × سه =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟