آموزش محاسبات نمادین (جلسه یازدهم آموزش متلب)

محاسبات نمادین

محاسبات نمادین در متلب بخش عمده ای از پروژه های این زبان برنامه نویسی را شامل می شود. منظور از محاسبات نمادین استفاده از کامپیوتر برای انجام محاسبات غیر عددی است. خوشبختانه زبان برنامه نویسی متلب از هر نظر غنی است. به همین علت محاسبه نمادین در متلب نیز همانند تمام عملیات های محاسباتی دیگر تدابیر و دستورات خاص خود را دارد.

برای یادگیری متلب تسلط بر محاسبات عددی و محاسبات نمادین در متلب ضروری است. گاهی لازم است معادله ای جبری را حل کنید، یا چند جمله ای را تجزیه کنید. این اهداف مهم حاصل نمی شود مگر آنکه شما در یک دوره آموزش متلب شرکت کرده و محاسبات نمادین و عددی را بیاموزید. بد نیست بدانید به محاسبات نمادین، محاسبات جبری نیز گفته می شود.

اگر به هر علت خودتان قادر به یادگیری و انجام پروژه های متلب نیستید باز هم می توانید آنها را به پایان برسانید. کافی است به پایاپروژه اعتماد کنید. این شرکت علاوه بر انجام پروژه های متلب، همواره در مبحث آموزش نیز وارد شده و رسالت خود را به بهترین شکل انجام می دهد.

انجام محاسبات نمادین در متلب

برای انجام محاسبات نمادین در متلب باید از جعبه ابزار محاسبات نمادین (Symbolic Math Toolbox) کمک بگیرید. با استفاده از امکانات این جعبه می توانید از توابع یک متغیره یا بیشتر مشتق بگیرید. چند جمله ای ها را تجزیه کنید. معادلات جبری را حل کنید و… . به طور کلی هر نوع محاسبه نمادین در متلب با این جعبه ابزار انجام می شود.

اگر می خواهید مطمئن شوید که Symbolic Math Toolbox بر روی سیستم شما نصب است از help کمک بگیرید. کافی است عبارت help symbolic را تایپ کنید. در این صورت کمک رسان آنلاین به شما خواهد گفت آیا این ابزار را در دست دارید یا باید آن را نصب کنید.

برای انجام محاسبه نمادین در متلب باید از دستور syms برای بیان متغیرها استفاده کنید. در واقع شما باید با استفاده از این دستور متغیرهای مورد استفاده در محاسبات نمادین را اعلام کنید. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید.

شکل ۱: استفاده از دستور syms برای محاسبات نمادین در متلب

نکته:

توجه کنید که خروجی های نمادین در سمت چپ نمایش داده می شوند. در حالی که خروجی های عددی به صورت برجسته مشخص می شوند. این ویژگی برای تمیز دادن خروجی های نمادین از خروجی های عددی به هنگام محاسبات نمادین در متلب، کاربرد دارد. شما همچنین می توانید نتایج نمادین را به نتایج عددی تبدیل کرده و خارج از جعبه ابزار محاسبات نمادین از آنها استفاده کنید.

درباره جعبه ابزار محاسبات نمادین در متلب

همانطور که گفته شد محاسبات نمادین با استفاده از جعبه ابزاری به همین نام در زبان برنامه نویسی متلب انجام می شود. اما یادگیری متلب بدون دانستن محتوای این جعبه کامل نخواهد شد. Symbolic Math Toolbox توابع لازم برای حل، ترسیم و دستکاری معادلات نمادین ریاضی فراهم می کند. با استفاده از ویرایشگر لایو در زبان برنامه نویسی متلب می توانید کدهای نمادین ریاضی را ایجاد، اجرا و به اشتراک بگذارید.

شکل ۲: انجام محاسبات نمادین با استفاده از جعبه ابزار

جعبه ابزار محاسبات نمادین در متلب، توابع لازم در زمینه های رایج ریاضی مانند حساب، جبر خطی، معادلات دیفرانسیل، دستکاری و ساده سازی معادلات را ارائه می دهد. البته شناخت و پیاده سازی کامل این دستورات قطعا نیازمند شرکت در یک دوره آموزش متلب است.

منابع:

کتاب راهنمای زبان برنامه نویسی متلب نوشته Brian R.Hunt

 https://www.mathworks.com/help/symbolic/symbolic-computations-in-matlab.html

https://www.mathworks.com/help/symbolic/getting-started-with-symbolic-math-toolbox.html

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دو × 3 =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟