آموزش مدیریت فایل ها و اطلاعات در متلب (جلسه پنجم آموزش متلب)

اگر شما قادر به مدیریت فایل ها و اطلاعات در متلب نباشید قطعا از پس انجام صحیح این برنامه برنخواهید آمد. عدم مدیریت پروژه های متلب و فایل ها و اطلاعات آن حجم عظیمی از بی نظمی و آشفتگی را ایجاد می کند. موضوعی که می تواند باعث دلسردی یا گیج شدن کاربران شود.

 

شکل۱: مدیریت فایل ها و اطلاعات در متلب

موسسه پایا پروژه علاوه بر انجام کامل پروژه های متلب قصد دارد سهمی در آموزش شما نیز داشته باشد. البته یادگیری متلب بی شک نیازمند طی کردن دوره های آموزشی و مطالعه و تمرین بسیار است. اما مطالب پایه ای نیز می توانند مفید واقع شوند. مدیریت فایل ها و اطلاعات در متلب یکی از همین مفاهیم پایه ای است. در این دوره آموزش متلب با ما همراه باشید تا مروری کوتاه بر این مقوله داشته باشیم.

مدیریت فایل ها و اطلاعات در متلب

در ساده ترین شکل منظور از مدیریت اطلاعات و فایل ها در متلب آن است که شما بتوانید عملیات های مختلفی همچون ایجاد، حذف، جا به جایی، مشاهده و … را بر روی آنها انجام دهید.  

ایجاد پوشه

در پوشه جاری و در یک قسمت سفید رنگ کلیک راست کنید. سپس گزینه new folder را انتخاب نمایید. با این کار یک پوشه جدید ایجاد می شود. همچنین می توانید از تابع mkdir استفاده کنید. می بینید که یادگیری متلب چندان هم دشوار نیست. زیرا از بسیاری جهات شبیه نرم افزارهای دیگر است.

شکل۲: مشابهت متلب و دیگر نرم افزارها

جابه جایی فایل ها

به منظور مدیریت فایل ها و اطلاعات در متلب گاهی لازم است یک پوشه یا فایل از جایی به جای دیگر منتقل شود. برای این منظور می توانید روی فایل مورد نظر کلیک کرده و آن را نگه دارید. سپس با درگ کردن( کشیدن) فایل را انتقال دهید. تابع movefile نیز می تواند عملیات جا به جایی فایل و پوشه را انجام دهد. توجه داشته باشید امکان انتقال فایل باز وجود ندارد.

تغییر نام یک فایل

یک روش را که قطعا همه می دانید. کلیک راست، گزینه Rename و تغییر نام فایل مورد نظر. اما جالب است بدانید که تابع movefile برای تغییر نام توابع نیز کاربرد دارد. چنانچه در قسمت دوم دستور نام مکانی جدید نوشته نشود برنامه اتوماتیک اسم را تغییر می دهد. نام یک فایل در متلب باید با حروف آغاز شود.

باز کردن یک فایل در متلب

برای این منظور به زبانه home سپس file و بعد open بروید. همچنین اگر بخواهید فایل را در editor به شکل فایل متنی باز کنید ( فارغ از هر نوعی که هست) روی آن کلیک راست کرده و open as text را انتخاب نمایید. همچنین تابع open نیز برای مدیریت فایل ها و اطلاعات در متلب کاربرد دارد. با استفاده از آن یک فایل با توجه به پسوندش در متلب یا یک برنامه دیگر باز می شود.

حذف کردن یک فایل در متلب

گاهی اوقات برای مدیریت بهتر فایل ها و اطلاعات در متلب باید یک خانه تکانی اساسی انجام داده و فایل ها و پوشه ها را حذف کنید. روش معمول کلیک راست را همه می دانید. اما یک راه دیگر استفاده از تابع delete برای فایل و تابع rmdir برای حذف پوشه است. با shift+delete می توانید فایل ها و اطلاعات را بدون امکان بازیابی حذف کنید.

آپدیت خودکار به هنگام تغییر نام، جابه جایی یا حذف یک فایل در زبان برنامه نویسی متلب

زبان برنامه نویسی متلب ویژگی جالبی دارد. هنگامی که شما فایلی را در یک پروژه دستخوش تغییرات می کنید، پروژه به صورت اتوماتیک تجزیه و تحلیل وابستگی را انجام می دهد. یعنی بررسی می کند که این اقدام شما چه تاثیراتی بر روی دیگر فایل های موجود در پروژه داشته است. در پایان نیز لیست فایل های آسیب دیده را نمایش می دهد. وقتی این عمل برای اولین بار انجام شود ممکن است مدتی طول بکشد.

همچنین هنگامی فایلی را حذف، تغییر نام یا جا به جا می کنید، پروژه پیشنهاد می کند منابع را به صورت اتوماتیک به روز رسانی کند. انجام این کار باعث جلوگیری از خطاهایی می گردد که در نتیجه تغییر نام یا مسیرها به صورت دستی انجام می شود. بنابراین مدیریت فایل ها و اطلاعات در متلب تا حدی توسط خود برنامه نیز صورت می گیرد.   

منابع:

https://www.mathworks.com/help/matlab/matlab_env/manage-files-and-folders.html

کتاب راهنمای متلب نوشته Brian R.Hunt

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × 3 =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟