آموزش کار با محیط نرم افزار آلتیوم دیزاینر(جلسه سوم)

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های آلتیوم وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار آلتیوم گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی آلتیوم مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

آشنایی با آیکون های صفحه طراحی نرم افزار

با اجرای نرم افزار برای بار نخست در صورتی که تغییراتی را از قبل در آن اعمال نکرده باشیم با صفحه ای به شکل زیر رو به رو می شویم.

در این صفحه در سمت چپ پایین صفحه سه آیکون files, projects و navigator را داریم که بیشترین کارایی را برای ما آیکون project  برای تعریف و تعیین وضعیت پروژه های باز شده دارد.

در گوشه بالای سمت راست صفحه هم سه آیکون favorites, clipboard و  libraries را داریم که بیشترین فعالیت را معمولا با آیکون libraries داریم به همین دلیل ما این آیکون را در حالت قفل توسط دکمه  قرار می دهیم. تا همواره در اختیار ما باشد.

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که هر کدام از پنجره های موجود در صفحه را می توان به صورت گرفتن و کشیدن جا به جا کرده و در هر جای صفحه که دلخواه خودمان است قرار داد.

در صورتی که پنجره ها را به صورت ناخواسته بستید می توانید به کمک گزینه system که ر پایین سمت راست و در کنار دو آیکون دیگر قرار دارد، آن صفحات را دوباره باز کنید.

معرفی ابزار کار محیط طراحی شماتیک سیستم ها

برای ورود به صفحه طراحی ما ابتدا از آیکون file در بالای صفحه گزینه new و در ادامه shematic را انتخاب می کنیم. با انجام این کار صفحه طراحی شماتیک به شکل زیر برای ما باز می شود.

همان طور که در تصویر قابل مشاهده است ما در پنجره project فایل مربوط به پروزه باز شده خود را می بینیم که یک فایل شماتیک در درون آن قرار گرفته است.

نکات مورد اشاره دیگر این است که برای گرفتن و جا به جا کردن صفحه شماتیک باد کلیک راست موس را نگه داشته و موس را جا به جا کنیم. همچنین برای زوم مثبت و منفی بر روی صفحه تعیین شده راه های زیادی وجود دارد مثلا می توان از کلیدهای pgup و pgdn صفحه کلید استفاده کرد، اسکرول موس را پایین نگه داشت و موس را بالا و پایین کرد، کلید ctrl صفحه کلید را نگه داشته و موس را بالا و پایین برد یا می توان کلیدهای راست و چپ موس را همزمان نگه داشته و موس را بالا و پایین کرد.

البته می توان با انجام یک سری تنظیمات راحت ترین و سریع ترین روش را برای زوم کردن روی صفحات طراحی انتخاب کرد چرا که این کار یکی از پر تکرارترین کارها در طراحی بوده و سریع انجام شدن آن برای ما بسیار در صرفه جویی وقت موثر واقع می شود.

در ضمن با نگه داشتن دکمه shift و استفاده از اسکرول موس می توان در حالت زوم شده بر روی صفحه، به سمت راست و چپ صفحه جا به جا شد.

این جلسه در این بخش به پایان می رسد. در جلسه بعد در مورد ابزارهای کار موجود در صفحه طراحی صحبت هایی را انجام خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

یک + 16 =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟