آموزش کار با محیط نرم افزار آلتیوم دیزاینر – بخش سوم

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های آلتیوم وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار آلتیوم گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی آلتیوم مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

ارائه نکاتی در مورد کار با قطعات در محیط شماتیک

اگر از یک قطعه تعداد زیادی نیاز داشته باشیم باید ابتدا قطعه را انتخاب کرده و سپس گزینه place را از پنجره کتابخانه که در بالای پنجره قرار دارد فعال کرده و سپس با زدن کلیک راست موس در هر جای صفحه شماتیک، یک کپی از قطعه را به آنجا منتقل کنیم.

برای چرخاندن قطعات می توان قطعه را گرفته و با زدن کلیدهای ctrl+space این کار را انجام داد. اگر بخواهیم قطعه را نسبت به محور افقی یا عمدی قرینه کنیم می توانیم با نگه داشتن قطعه و زدن دکمه های x و y این کار را انجام دهیم.

اگر بخواهیم تعدای قطعه را با هم انتخاب کنیم کافی است که دکمه shift را نگه داشته و روی قطعات تک کلیک کنیم. روش دیگر برای انتخاب چند قطعه این است که از یک فضای خالی کنار قطعات با نگه داشتن کلیک چپ موس و جا به جا کردن موس یک کادر ایجاد کنیم که تمام قطعات مد نظر درون این کادر باشند، در این روش نکتخه مهم این است که اگر کادر را از چپ به راست بکشیم رنگ آن آبی می شود و کاربرد آن این است که باید تمام اجزاء قطعات درون کادر قرار گیرند تا انتخاب شوند اما اگر کادر از راست به چپ بکشیم رنگ آن سبز می شود و فقط کافی است تا گوشه ای از یک قطعه درون کادر باشد تا آن قطعه انتخاب شود.    

با دابل کلیک بر روی قطعه پنجره مربوط به مشخصات و تنظیمات قطعه باز می شود. ما در جلسات بعدی با تک تک بخش های مهم مربوط به مشخصات قطعات آشنا خواهیم شد.

تنظیمات مهم صفحه شماتیک

صفحه شماتیک نیز تنظیمات مربوط به خود را دارد که با راست کلیک بر روی صفحه و طی مسیر زیر قابل دستیابی است.

Option/sheet

 

در صفحه تنظیمات، تغییرات اتوماتیک ابعاد صفحه، اعمال دستی ابعاد و گرید بندی صفحه از مهم ترین تنظیمات هستند. گرید بندی در حقیقت ابعاد خانه هایی را نشان می دهد که قطعات بر روی آنها با یک مقدار خاصی حرکت می کنند. گریدهای پیش فرض ۱۰، ۵ و ۱ هستند که با زدن دکمه G می توان بین آنها شیفت کرد اما برای مقدار دهی دلخواه باید وارد بخش تنظیمات صفحه شماتیک بر روش گفته شد در بالا اقدام کرد.

گریدهای کمتر باعث می شوند تا خانه ها کوچک تر شده و قطعات به شکلی جزئی تری درون صفحه قابلیت جا به جایی داشته باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

3 + 12 =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟