آموزش کار با محیط نرم افزار آلتیوم دیزاینر – بخش پنجم  

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های آلتیوم وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار پروتئوس گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی پروتئوس مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

ادامه آشنایی با محیط طراحی PCB مدارات

ارائه نکاتی در مورد گرید بندی صفحه PCB

برای تنظیم گرید بندی در صفحه pcb می توان با زدن دکمه ترکیبی ctrl+g وارد صفحه تنظیمات شد.

 

در صفحه تنظیمات باز شده از قسمت display می توان وجود یا عدم وجود خانه های مربعی روی صفحه PCB را تعیین کرد. از قسمت fine نوع نمایش مربع های کوچک را می توان مشخص کرد و از قسمت coarse نیز نوع نمایش مربع های بیرونی قابل تنظیم است. سه نوع نمایش برای هر کدام وجود دارد که شامل : نمایش به صورت مربع، به صورت نقطه با نمایه مربع و عدم نمایش است.

از قسمت step می توان جنس و مقیاس گرید بندی صفحه PCB را مشخص کرد. در تنظیمات اولیه این مقدار بر روی ۵ mil قرار دارد. از آنجایی که واحد mil در بسیاری از موارد به دلیل متریک نبودن برای ما کاربرد ندارد ما می توانیم روی صفحه PCB با فشردن دکمه q جنس گرید بندی را از mil به mm عوض کنیم.

 

نکته مورد نظر دیگر این است که ما دارای دو گرید بندی در محورهای افقی و عمودی هستیم که به صورت پیش فرض هر دو با هم برابر در نظر گرفته شده و در صورت تغییر یکی آن یکی هم به همان مقدار تغییر می کند. در صورت نیاز می توان با جدا کردن قفل موجود در کنار کادرهای گرید بندی این مقیاس بندی ها را به صورت جدا از هم تغییر داد.

استفاده از خط کش برای اندازه گیری های مختلف در صفحه PCB

امکان دیگری که نرم افزار در اختیار کاربران قرار داده این است که می توان روی صفحه برای کاربردهای متفاوت اندازه گیری انجام داد. برای انجام این کار با فشردن کلید ترکیبی ctrl+m یا پیگیری مسیر زیر می توان خط کش را فعال کرده و اندازه گیری را با تعیین مبداء و مقصد انجام داد.

 

برای استفاده از خط کش کافی است روی مبداء کلیک کرده و سپس خط ایجاد شده را که یک سر آن در مبداء است به سمت مقصد برده و یک کلیک دیگر نیز در مقصد انجام داد.

با فشردن دکمه g در حاشیه صفحه می توان به صفحه ای که در آن مقادیر مختلف گرید برای تنظیم شدن وجود دارند رفت.

 

مطالب این جلسه نیز در اینجا به پایان می رسد. در جلسه بعدی در مورد لایه های در دسترس برای سیم کشی قطعات توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

چهارده − چهار =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟