آموزش کلاس (جلسه هشتم آموزش پایتون)

آموزش کلاس در پایتون

در این دوره  آموزش پایتون ، شما با عملکرد اصلی یا اهداف و آموزش کلاس درپایتون آشنا خواهید شد. شما خواهید آموخت که کلاس چیست ، چگونه آن را ایجاد کنید و از آن در برنامه خود استفاده کنید.

مفهوم و ساخت آموزش کلاس در پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرا است. برخلاف برنامه نویسی رویه گرا ، که تأکید اصلی بر توابع است ، تنش های برنامه نویسی شی گرا بر روی اشیا تاکید دارد. یک شی simply به سادگی مجموعه ای از داده ها (متغیرها) و روش ها (توابع) است که بر اساس آن داده ها عمل می کنند. به طور مشابه ، یک کلاس برای آن شی مطرح است.

تصویر ۱ آموزش کلاس در پایتون

در تعریف آموزش کلاس در پایتون، همانطور که تعاریف تابع با کلمه کلیدی def در پایتون شروع می شوند ، تعاریف کلاس با کلمه کلیدی کلاس شروع می شوند.

اولین رشته درون کلاس docstring نام دارد و توضیحات مختصری در مورد کلاس دارد. اگرچه اجباری نیست ، اما بسیار توصیه می شود. یک کلاس یک فضای نام محلی جدید ایجاد می کند که در آن تمام ویژگی های آن تعریف شده است. ویژگی ها ممکن است داده یا توابع باشند. ویژگی های خاصی نیز در آن وجود دارد که با زیرخط های دوگانه __ آغاز می شود. به عنوان مثال ، __doc__ docstring آن کلاس را به ما می دهد.

به محض تعریف کلاس ، یک (شی class) کلاس جدید با همین نام ایجاد می شود. این شی کلاس به ما امکان دسترسی به ویژگی های مختلف و همچنین نمونه سازی اشیا new جدید آن کلاس را می دهد.

قابلیت کلاس در پایتون

در ادامه آموزش کلاس در پایتون شمارش مجموعه ای از نام های نمادین (اعضا) است که به مقادیر ثابت و منحصر به فرد متصل می شوند.

ماژول enum پیاده سازی یک نوع شمارش را با قابلیت تکرار و مقایسه فراهم می کند.

می توان به جای استفاده از رشته های صحیح یا اعداد صحیح ، برای ایجاد نمادهای کاملاً مشخص برای مقادیر استفاده کرد.

این ماژول چهار کلاس شمارش را تعریف می کند که می تواند برای تعریف مجموعه های منحصر به فرد نام و مقادیر استفاده شود: Enum ، IntEnum ، Flag و IntFlag.

  • اضافه کردن متد به کلاس در پایتون

همانطور که همه ما قبلاً یاد گرفته ایم ، پایتون از برنامه نویسی شی گرا پشتیبانی می کند. این اساساً بدان معنی است که برنامه های پایتون می توانند کلاسها و اشیا داشته باشند. علاوه بر این ، کلاس ها به شما امکان می دهند رفتارهای دسته جمعی داشته باشید و با هم بیان کنید. اینجاست که روش ها به تصویر می آیند. متدها راهی برای پیاده سازی و تعریف رفتار یک کلاس هستند. بنابراین می توان متدها را به عنوان توابع تعریف شده در یک کلاس در نظر گرفت.

  • اهمیت self در پایتون

self در ادامه آموزش کلاس در پایتون نمونه ای از کلاس را نشان می دهد. با استفاده از کلمه کلیدی “self” می توانیم به ویژگی ها و متدهای کلاس در پایتون دسترسی پیدا کنیم. صفات را با استدلال های داده شده پیوند می دهد. دلیل اینکه شما باید از خود استفاده کنید. به این دلیل است که پایتون از دستور @ برای ارجاع به ویژگی های نمونه استفاده نمی کند.

زمانی که پایتون تصمیم گرفت متدها را به گونه ای انجام دهد که نمونه ای که متد آن است به طور خودکار منتقل شود ، اما به طور خودکار دریافت نشود: اولین پارامتر روش ، نمونه ای است که روش فراخوانی می شود. اهمیتSelf یک قرارداد است و یک کلمه کلیدی واقعی پایتون نیست

self در عملکرد پارامتر است و کاربر می تواند از نام پارامتر دیگری به جای آن استفاده کند. اما توصیه می شود از self استفاده کنید زیرا باعث افزایش خوانایی کد می شود.

ارث بری در پایتون

در ادامه آموزش کلاس در پایتون به ارث بری در پایتون می پردازیم که به ما اجازه می دهد تا یک کلاس تعریف کنیم که تمام روش ها و خصوصیات را از یک کلاس دیگر به ارث برساند.

کلاس والد ، کلاسی است که از آن به ارث می رسد ، کلاس پایه نیز نامیده می شود.

کلاس کودک به کلاسی گفته می شود که از کلاس دیگری به ارث می رسد ، کلاس مشتق شده نیز نامیده می شود.

تصویر ۲ارث بری در پایتون

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های پایتون وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش برنامه نویسی پایتون گام های موثری  را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی برنامه نویسی پایتون مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

هفده − 8 =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟