اعمال اولیه بر روی تصاویر در متلب (بخش اول)

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های متلب وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار متلب گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی متلب مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

یکی از مزیت های با ارزش نرم افزار متلب، قابلیت های فراوان گرافیکی و جذاب آن در کار با تصاویر است. در بسیاری از پروژه ها و مسائل مربوط به رشته های فنی مهندسی و سایر رشته ها، تجزیه و تحلیل تصاویر مطرح می شود. برای انجام پروژه متلب زمانی که بحث انجام محاسبات بر روی تصاویر در متلب مورد نیاز باشد، لازم است با دستورات و توابع مختلف جهت استخراج ویژگی های خاص از تصاویر آشنا باشیم. در این بخش از سری مطالب آموزش متلب قصد داریم اعمال اولیه ای نظیر فراخوانی تصاویر در متلب و … را بیاموزیم.

انواع تصاویر در متلب

تصاویر در متلب از نظر نوع و ساختار به چند دسته تقسیم می شوند که شامل تصاویر شدت، تصاویر اندیس دار، تصاویر RGB، تصاویر باینری و تصاویر چند فریمی هستند. خصوصیت اصلی تصاویر شدت این است که صرفاً دربرگیرنده میزان روشنایی سلول های تصویر هستند؛ یعنی اگر بخواهیم به صورت ریاضیاتی و قابل فهم برای نرم افزار متلب آن ها را بیان کنیم باید بگوییم ماتریسی هستند که تعداد سطر و ستون های آن ها برابر ابعاد تصویر و مقادیر ماتریس نیز میزان روشنایی عناصر تصویر خواهد بود. تصاویر اندیس دار نیز متشکل از دو ماتریس هستند که اولی بیانگر ماتریس اندیس و دومی بیانگر ماتریس نقشه رنگ می باشد. تصاویر باینری نیز همانطور که از نام آن ها مشخص است به صورت ماتریس هایی دربرگیرنده مقادیر صفر یا یک نشان داده می شوند.

خواندن و نمایش تصاویر در متلب

Imread: فراخوانی تصاویر در نرم افزار متلب برای تصاویر مختلف، متفاوت خواهد بود. در واقع از دستور imread برای خواندن تمامی فایل های گرافیکی استفاده می شود؛ اما به دو حالت مختلف. برای تصاویر شدت، RGB و باینری به صورت زیر از دستور imread بهره گیری می شود.

 

Imread و فراخوانی تصاویر شدت، باینری و rgb

برای تصاویر اندیس دار نیز به روش زیر از دستور imread استفاده می کنیم.

 

Imread و فراخوانی تصاویر اندیس شده

Imshow: با به کارگیری دستور imshow می توان تصاویر را در نرم افزار متلب نمایش داد. نحوه استفاده از این دستور برای تصاویر مختلف به صورت زیر است.

 

imshow و فراخوانی تصاویر در متلب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × چهار =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟