اعمال اولیه بر روی تصاویر در متلب (بخش دوم)

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های متلب وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار متلب گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی متلب مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

 

در بخش قبل از سری مقالات آموزش متلب راجع به اعمال اولیه بر روی تصاویر در نرم افزار متلب صحبت کردیم و توابعی نظیر imread و imshow را که به ترتیب برای فراخوانی و مشاهده تصویر در این نرم افزار استفاده می شوند را معرفی کردیم. در این بخش نیز به معرفی چند تابع کاربردی دیگر در حوزه انجام پروژه متلب و قابل انجام بر روی تصاویر در متلب خواهیم پرداخت.

تابع imtool و نمایش تصاویر در متلب

یک تابع پرکاربرد در رابطه با نمایش تصاویر در صفحات گرافیکی متلب، imtool می باشد که کاری مشابه با تابع imshow انجام می دهد. البته نکته مهم درباره تفاوت عملکرد این تابع با تابع imshow این است که تابع imtool قابلیت های گرافیکی بیشتری را برای به نمایش درآوردن تصاویر در متلب در اختیارمان می گذارد. با استفاده از این تابع می توان انواع تصاویر rgb، باینری، اندیس شده و فایل های گرافیکی را مشاهده کرد. نحوه استفاده از این تابع به شکل زیر است.

Imtool و نمایش تصاویر در متلب

تابع imwrite و ایجاد و ذخیره فایل گرافیکی در سیستم

اگر نیاز به این داشته باشیم که از یک فایل تصویر فراخوانی شده در متلب در حافظه سیستم یک فایل گرافیکی ایجاد و ذخیره کنیم، دستور imwrite این کار را برایمان انجام خواهد داد. به مثال زیر توجه کنید.

 

 

Imwrite و ایجاد فایل گرافیکی در متلب

 

 

 نتیجه اجرای دستور Imwrite و ایجاد فایل گرافیکی در متلب

تابع imfinfo و نمایش مشخصات گرافیکی تصاویر در متلب

در حین انجام برخی از پروژه های متلب نیاز داریم مشخصات گرافیکی تصویری که بر روی آن کار می کنیم را در اختیار داشته باشیم تا ادامه محاسبات را بر اساس این مشخصات پیش ببریم. تابع imfinfo این اطلاعات را به دست می دهد. دقت تصویر، ابعاد تصویر، عمق تصویر، نوع رنگ و … از جمله اطلاعاتی هستند که توسط این دستور قابل دستیابی هستند.

 

Imfinfo و مشخصات گرافیکی تصاویر در متلب

تابع impixelinfo و مشخصات پیکسل های تصاویر

در صورت نیاز به کسب اطلاعات راجع به پیکسل های خاصی از یک تصویر در نرم افزار متلب، می توانیم از تابع impixelinfo استفاده کنیم. نحوه نمایش اطلاعات پیکسل ها در انواع تصاویر شدت، باینری، rgb و اندیس شده و … در متلب به شکل زیر است.

Impixelinfo و مشخصات گرافیکی پیکسل های تصاویر در متلب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

3 × یک =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟