اندازه گیری موضوعات در اتوکد با دستور Dimension

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های اتوکد  وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار اتوکد گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی اتوکد مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

اندازه گیری موضوعات در اتوکد با دستور Dimension

در اتوکد برای اندازه گیری واحدهای ترسیم شده از ابزار Dimension استفاده می شود. اندازه گیری طول خط، زاویه ها، شعاع و قطر دایره و کمان و سایر موضوعات به راحتی قابل انجام است. دستور اندازه گیری در سربرگ Dimension قرار دارد. همچنین در پالت Annotation از نوار Ribbon نیز تنظیمات مختلف Dimension قرار گرفته است.

به منظور دسترسی سریع تر به نوار ابزار Dimension می توانید از سربرگ Tools زیرمنوی Toolbars قسمت AutoCAD گزینه مربوط به Dimension را انتخاب کنید تا این نوار جهت دسترسی سریع تر شما به بخشی صفحه محیط کارتان اضافه شود. در ادامه به معرفی انواع ابزار اندازه گیری در اتوکد می پردازیم:

  • Linear

این دستور فاصله دو نقطه عمودی و یا افقی را محاسبه می کند. برای کار با این دستور نیز ابتدا دستور Linear را انتخاب کرده. سپس نقطه اول و نقطه دوم مورد نظر را کلیک می کنیم. حال با حرکت دادن ماوس محل قراگیری نهایی اندازه گیری را تعیین و با چپ کلیک تأیید می نماییم.

  • Aligned

این دستور برای اندازه گیری در حالت مورب استفاده می گردد. روش کار و فعالسازی دستور Aligned نیز مشابه با دستور Linear با انتخاب نقطه اول، دوم و سپس تأیید انجام می شود. دقت داشته باشید در این حالت حالت OrthoMode نباید فعال باشد. برای این کار می توانید از دکمه F8 و یا Statusbar استفاده کنید.

  • Angular

از این ابزار برای اندازه گیری زاویه ها استفاده می شود. پس از انتخاب این ابزار، ابتدا خط اول (ضلع اول) زاویه سپس خط دوم انتخاب شده و با حرکت ماوس و چپ کلیک آن را تأیید می نماییم.

  • Arc Length

این دستور برای اندازه گیری طول کمان کاربرد دارد. برای این کار کافی است با انتخاب این دستور کمان مورد نظر را با کلیک انتخاب نمایید.

  • Radius

برای اندازه گیری شعاع دایره و کمان از دستور Radius استفاده می شود. با انتخاب این دستور و کلیک بر روی دایره یا کمان مورد نظر شعاع آن با حرف R، به انتخاب کاربر و با حرکت ماوس، در داخل و یا بیرون از آن، نمایش داده می شود. دستور Diameter نیز مشابه با این دستور وبرای اندازه گیری قطر دایره یا کمان است.

 

  • Quick Dimension

این دستور برای اندازه گیری سریع استفاده می شود. ابتدا دستور Quick Dimension  را انتخاب می نماییم. سپس خطوط مورد نظر را انتخاب کرده و Enter می زنیم. همچنین با حرکت دادن ماوس محل قرارگیری اندازه را مشخص می کنیم.

تذکر: با استفاده از گزینه Dimension Style در نوار ابزار Dimension نیز می توان تنظیمات مربوط به خطوط رسم شده در اندازه گیری را ویرایش نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

یازده − چهار =