تبدیل تصویر به نوع داده مختلف با استفاده از ابزار متلب (بخش اول)

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های پردازش تصویر با متلب وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار متلب گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی متلب مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

یکی دیگر از ابزار متلب برای پردازش تصویر، تبدیل تصویر به نوع داده های مختلف است. این کار به دلایل مختلف مانند سهولت در ذخیره سازی و یا کاهش حجم یک تصویر و یا اهداف دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه تابع im2double توضیح داده خواهد شد. با پایا پروژه همراه باشید.

تبدیل تصویر به نوع داده مختلف با استفاده از ابزار متلب (بخش اول)

در این بخش از پردازش تصویر با متلب به معرفی توابع این نرم افزار قدرتمند برای تبدیل تصویر به یکی از Data Types رایج می‌پردازیم. تابعی که در ادامه معرفی خواهد شد،  im2doubleاست. با پایا پروژه همراه باشید.

اما تبدیل نوع داده ها در متلب و بخش پردازش تصویر به این دلیل اهمیت دارد که در متلب و به صورت کلی، زبان های برنامه نویسی، نوع داده ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند و بعضی از آنها به دلیل استفاده از حجم زیاد مناسب کار با پردازش تصویر نیستند. برای مثال نوع داده ای مانند uint8 برای نمایش عدد فقط به ۸ بیت نیاز دارند و محدوده اعداد صفر تا ۲۵۵ را نیز نمایش می‌دهند. در مقابل نوع داده ای مانند double به ۶۴ بیت حافظه نیاز دارد که ممکن است باعث ایجاد مشکل برای افرادی که متلب را برای پردازش تصویر انتخاب می‌کنند، شود.

معرفی تابع im2double

کاری که تابع ،  im2double انجام می‌دهد این است که تصویر را به نوع داده double precision تبدیل می‌کند. double precision نوع داده ای است که مقدار ۶۴ بیت حافظه را اشغال می‌کند، اما می‌تواند محدوده وسیعی از مقادیر عددی را نشان دهد. شیوه استفاده از تابع، در زیر آمده است.

  1. I2 = im2double(I)
  2. I2 = im2double(I,’indexed’)

تابع   im2double، ورودی تصویر I را می‌گیرد و آن را به آرایه عددی از نوع double تبدیل می‌کند. در شکل نوشتاری شماره ۲، نیز مقدار indexed، یک مقدار offset را به داده های صحیح خروجی اضافه می‌کند.

شیوه استفاده از تابع im2double

مرحله اول: وارد کردن تصویری با نوع داده unit8 و نمایش ویژگی های آن

I = imread(‘peppers.png’);

whos I

پس از اجرای قطعه کد بالا، نتایج زیر نمایش داده می‌شوند.

 

نمایش ویژگی های تصویر اولیه

 

مرحله دوم: استفاده از تابع و تبدیل تصویر به نوع داده double

I2 = im2double(I);

whos I2

نمایش ویژگی ها پس از استفاده از تابع im2double

 

برای مشاهده بخش های بعدی آموزش تبدیل تصویر به یکی از Data Types رایج و همچنین انجام پروژه متلب  به صورت حرفه ای، با ما همراه باشید.

منابع:

https://de.mathworks.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

11 − 2 =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟