تبدیل نوع تصویر به یکدیگر با استفاده از thresholding-بخش دوم(جلسه۱۲)

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های پردازش تصویر با متلب وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار متلب گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی متلب مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

روش thresholding و یا آستانه گذاری یکی از ابزارهای متلب برای تبدیل انواع تصاویر به یکدیگر است که در آن شدت رنگ تصویر و مقدار هر پیکسل با مقدار یک آستانه مقایسه می‌شود و در صورتی که از مقدار آستانه کمتر و یا بیشتر باشد با یک مقدار جدید جایگزین می‌شود. در ادامه تابع adaptthresh و شیوه کار آن با مثال توضیح داده خواهد شد.

تبدیل نوع تصویر به یکدیگر با استفاده از thresholding (بخش دوم)

در بخش اول از آموزش پردازش تصویر با متلب، تابع imbinarize  با ارائه مثال توضیح داده شد در ادامه تبدیل انواع تصاویر به یکدیگر با روش thresholding یا آستانه گذاری و استفاده از adaptthresh توضیح داده خواهد شد. با پایا پروژه همراه باشید.

تبدیل انواع تصاویر به یکدیگر با استفاده از adaptthresh

کاری که تابع adaptthresh انجام می‌دهد، این است که با استفاده از first-order statistics محلی، مقدار آستانه پویا یک تصویر را محاسبه می‌کند. اولین آماره ی ترتیبی یا first-order statistics، کوچک ترین مقداری است که میان مجموعه اعداد مرتب ترتیبی وجود دارد. برای مثال میان اعداد ۵ و ۷ و ۳، مقدار first-order statistics برابر با ۳ و second order statistic برابر با ۵ است. شیوه استفاده از این تابع در زیر آمده است.

  1. T = adaptthresh(I)
  2. T = adaptthresh(I,sensitivity)
  3. T = adaptthresh(___,Name,Value)

 

با استفاده از این تابع آرایه و یا ماتریس عددی T تولید می‌شود که می‌توان از آن برای تبدیل تصویر grayscale به باینری استفاده کرد. I نیز تصویر اولیه ورودی است.تابع adaptthresh، مقدار آستانه را با توجه به شدت رنگ و مطابق با اولین آماره ترتیبی در همسایگی هر پیکسل انتخاب می‌کند. در ضمن این مقدار به عنوان آستانه برای تابع imbinarize محاسبه می‌شود.sensitivity یا ضریب حساسیت، مقداری بین صفر و یک است که تعیین می‌گردد کدام پیکسل ها به عنوان foreground تعیین گردند. هر چه این میزان بیشتر باشد پیکسل های background بیشتری جایگزین می‌شوند.مقادیر Name و Value کنترل بیشتر بر آستانه پویا را عرضه می‌کنند. Value با مقدار ForegroundPolarity مورد استفاده قرار می‌گیرد و دو مقدار bright و dark را می‌پذیرد.

دو مقدار Value و شیوه کار آنها

Name نیز به صورت Name1, Value1… Name n, Value n مورد استفاده قرار می‌گیرد و نشان دهنده ضریب حساسیت یا Sensitivity factor است.

شیوه استفاده از تابع adaptthresh

  • مرحله اول: وارد کردن تصویر

I = imread(‘rice.png’);

·        مرحله دوم: استفاده از تابع

T = adaptthresh(I, 0.4);

·        مرحله سوم: استفاده از آستانه T در تابع imbinarize

BW = imbinarize(I,T);

·        مرحله چهارم: نمایش تصویر اول و تصویر دوم

figure

imshowpair(I, BW, ‘montage’)

 

نمایش تاثیر استفاده از تابع adaptthresh

 

برای دریافت آموزش متلب به صورت حرفه ای با ما همراه باشید

منابع:

  1. https://de.mathworks.com

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

هشت − شش =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟