ترسیم اشکال هندسی پر کاربرد در اتوکد

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های اتوکد  وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار اتوکد گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی اتوکد مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

معمولاً الگوها و پلان های ترسیمی از اشکال هندسی مختلفی چون، مستطیل، دایره و … تشکیل شده است. در این مطلب قصد داریم به بیان اجرای دستورات مربوط به سه کل هندسی پرکاربرد در اتوکد یعنی چهارضلعی، دایره و کمان بپردازیم.

رسم مستطیل یا مربع با Rectangle

برای ترسیم یک چهارضلعی که می تواند مربع یا مستطیل باشد از دستور Rectangle استفاده می کنیم. این دستور جهت ترسیم انجام می شود. پس در سربرگ و پالت Draw قرار دارد.

اجرای دستور

برای رسم چهارضلعی می توان فرمان Rectangle را از سربرگ یا پالت Draw نتخاب کرد. یا حروف Rec را در خط فرمان تایپ و سپس Enter زد. حال به دو شیوه متداول می توان چهارضعلی رسم کرد.

  • پس از فعالسازی دستور نقطه شروع را مشخص کرده و با حرکت ماوس نقطه انتهایی را جهت رسم به صورت تقریبی مشخص کنیم.
  • برای رسم چهارضلعی با ابعاد مشخص نیز ایتدا دستور را فعال کرده سپس برای نقطع شروع در صفحه کلیک چپ می کنیم. حال مقدار عدد طول را وارد می کنیم. سپس دکمه Tab را فشرده و عدد عرض را وارد می کنیم. در نهایت برای تأیید و رسم شکل Enter می زنیم.

حتماً توجه دارید با وارد کردن اعداد یکسان برای طول و عرض می توانید مربع مورد نظر خود را رسم نمایید.

رسم دایره با Circle

برای رسم دایره حالت های بسیاری وجود دارد ما در اینجا به مهم ترین و ساده ترین آن اشاره خواهیم کرد.

برای فعالسازی از سربرگ و یا پالت Draw دستور Circle را انتخاب کرده و یا در خط فرمان حرف C را تایپ کرده و Enter می زنیم.

چنانچه گزینه Circle/Radius ( بر اساس شعاع)  و یا Circle/Diameter ( بر اساس قطر) را انتخاب کرده باشید. با انتخاب نقطه ای به عنوان مرکز دایره، عدد شعاع یا قطر را وارد کرده و Enter می زنیم. در صورت استفاده از خط فرمان نیز مقدار خواسته شده بر اساس شعاع (Radius) یا قطر (Diameter) مشخص است.

رسم کمان دایره (منحنی) با دستور Arc

برای رسم کمان یا همان منحنی نزدیک به 10 روش مختلف وجود دارد. این دستور با استفاده از فرمان Arc در سربرگ یا پالت Draw قابل فعال سازی است. همچنین می توانید حرف A را در خط فرمان تایپ کرده و Enter زنید.

یکی از دستورات متداول حالت Start, Center, Angle است. منظور از Angle همان مقدار زاویه کمان است. در این حالت ابتدا نقطه شروع کمان را تعیین کرده سپس مرکز دایره فرضی آن را مشخص کرده و با تعیین نقطع پایانی که می توان مقدار زاویه را وارد کرد، کمان رسم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

1 × یک =