تعریف متغیرها و انواع داده ها در پایتون (جلسه پنجم آموزش پایتون)

تعریف متغیرها و انواع داده ها در پایتون

تعریف متغیرها در پایتون چیست؟ در ادامه آموزش برنامه نویسی پایتون باید بگوییم که  زبان برنامه نویسی پایتون امروزه یکی از پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی است. توسعه دهندگان می خواهند به جای صرف وقت برای نوشتن برنامه های پیچیده ، روی قسمت اجرا تمرکز کنند. این جایی است که پایتون با سهولت دسترسی و قابلیت خواندن را به شکل ، واقعی ارائه می دهد. مفاهیم بنیادی پایه و اساس هر زبان برنامه نویسی است و از این رو در این مبحث قصد داریم  مفهوم متغیرها در پایتون و انواع داده ها را در پایتون مورد بررسی قرار دهیم.

متغیرها در پایتون کدامند؟

متغیرها و انواع داده ها در پایتون همانطور که از نامشان پیداست مقادیری هستند که با یکدیگر متفاوت هستند. در یک زبان برنامه نویسی ، یک متغیر یک مکان حافظه است قابلیت آن را دارد که یک مقدار داده را ذخیره کند. مقداری که ذخیره کرده اید ممکن است در آینده با توجه به مشخصات تغییر کند. به محض اختصاص مقداری به آن ، متغیر ها در پایتون ایجاد می شوند. برای اعلام متغیر در پایتون نیازی به دستورات اضافی نیست. قوانین و مقررات خاصی وجود دارد که ما باید هنگام نوشتن یک متغیر از آنها پیروی کنیم ،برای آشنایی بیشتر نگاهی به تعریف متغیرها در پایتون بیاندازیم تا درک کنیم متغیرها در پایتون چگونه ایجاد می شوند.

 

تصویر ۱ متغیرها در پایتون

تعریف متغیرها در پایتون

پایتون دستورات دیگری برای اعلام متغیر ندارد. به محض اختصاص مقدار به آن ، متغیر اعلام می شود. قوانین خاصی وجود دارد که باید هنگام اعلام یک متغیر به خاطر داشته باشیم:

  • نام متغیر نمی تواند با یک عدد شروع شود. فقط با یک کاراکتر یا یک خط زیر شروع می شود.
  • متغیرها در پایتون به حروف کوچک بزرگ حساس هستند.
  • آنها فقط می توانند حاوی نویسه ها و زیرخط های عددی آلفا باشند.
  • شخصی سازی نیز مجاز نمی باشد

چندین نوع داده در پایتون وجود دارد. انواع داده ها کلاس هستند و متغیرها نمونه های این کلاس ها هستند. هر مقداری که در پایتون اعلام کنیم ، یک نوع داده دارد. انواع داده ها کلاس هستند و متغیرها نمونه های این کلاس ها هستند.

انواع داده ها در پایتون

با توجه به خصوصیاتی که داده ها دارند، در پایتون به طور عمده شش نوع داده وجود دارد. اگرچه یک محدوده نوع داده دیگر وجود دارد که اغلب هنگام کار با حلقه ها در پایتون استفاده می شود.

تصویر ۲داده ها در پایتون

نوع داده عددی

نوع داده عددی دارای مقدار عددی است. در داده های عددی نیز ۴ زیر نوع داده عددی وجود دارد.برای آشنایی با این زیر مجموعه ها با ما همراه باشید:

  • عدد صحیح
  • شناور
  • اعداد مختلط
  • Boolean

از عدد صحیح برای نشان دادن مقادیر عدد کل استفاده می شود. برای بررسی نوع هر نوع داده متغیر ، می توانیم از تابع type () استفاده کنیم، نوع داده متغیر ذکر شده را تغییر می دهد.

نوع داده شناور برای نشان دادن مقادیر نقطه اعشاری استفاده می شود.

اعداد مختلط برای نشان دادن مقادیر خیالی استفاده می شوند. مقادیر خیالی با ‘j در انتهای عدد نشان داده می شوند.

 Boolean برای خروجی دسته بندی استفاده می شود ، زیرا خروجی Boolean  درست است یا نادرست.

نوع داده برای تست درستی یا نادرستی.

تصویر۳ داده ها در پایتون

نوع Bool شامل true  و false است این نوع به درستی و نادرستی مرتبط است. در زبان هایی مثل c  اعداد غیر صفر به معنای true و عدد صفر به معنای falseاست. در زبان برنامه نویسی پایتون می توانیم از true و false برای تست درستی و نادرستی استفاده کرد. همچنین می توانیم از اعداد ۰، ۰٫۰، ۰j و ۰L برای نشان دادن نتیجه ی نادرست یا False برای کنترل شرطی if، elif و حلقه ی کنترل while استفاده کنیم. توجه کنید که در این زمینه تنها متغیرهایی از نوع bool انتخاب شده و به true   و false منتسب می شوند.

انواع داده دنباله ای یا متوالی

انواع داده دنباله ای یا متوالی که از رشته ها، لیست ها و تاپل ها تشکیل می شوند شامل سه نوع آرایه بایتی، یونیکد، بافرها و xrange می شوند. همه ی انواع داده های متوالی شامل توالی کاراکترها می باشند.

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های پایتون وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش برنامه نویسی پایتون گام های موثری  را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی برنامه نویسی پایتون مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

یک × دو =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟