توابع درونیابی یک بعدی، دوبعدی و چند بعدی در نرم افزار متلب (بخش اول)

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های متلب وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار متلب گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی متلب مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

در جلسه دوازدهم از سری مقالات آموزش متلب در رابطه با امر درونیابی، توابعی کاربردی و مفید در انجام پروژه متلب معرفی شدند. در این بخش و بخش بعدی قصد داریم به علت مهم بودن و کاربردی بودن بحث درونیابی در حل مسائل و پروژه های مختلف، به موضوع توابع درونیابی یک بعدی که در اصطلاح درونیابی خطی نیز نامیده می شود، به طور مفصل تری بپردازیم و توابع بیشتری را به مخاطبان گرامی معرفی نماییم تا با دست بازتری به حل مسائل درونیابی در متلب اقدام نمایند.

ضرورت و اهمیت مسائل درونیابی

همانطور که می دانید در حل معادلات ریاضی معمولاً به دنبال پاسخ یک تابع در نقطه ای خاص هستیم. برخی مواقع معادلات مورد نظر ما گسسته بوده و در برخی نقاط دارای جواب می باشند. در حالی که ما برای به سرانجام رسیدن پروژه و تجزیه و تحلیل مناسب جهت اخذ تصمیم گیری صحیح، نیاز داریم تا مقدار تابع را در یک نقطه خاص، به صورت حدودی و تا حد ممکن نزدیک به مقدار دقیق، در اختیار داشته باشیم. در این مواقع است که روش ها و توابع درونیابی می توانند به ما کمک کنند و راهکارهایی را پیش رو بگذارد که با کمترین خطا به نزدیک ترین پاسخ برسیم.

توابع درونیابی کاربردی در متلب

تابع interp1: با در اختیار داشتن برداری که شامل نقاط برخوردار از مقدار هستند (x) و نیز بردار مقادیر نقاط ذکر شده (v) و همچنین بردار نقاطی که دربرگیرنده نقاطی که نیاز به انجام درونیابی برای کسب مقادیر آن ها هستیم (xq)، می توانیم به راحتی و به صورت زیر با استفاده از تابع interp1 بردار حاوی مقادیر درونیابی شده (vq) را در اختیار داشته باشیم. قابل ذکر است که می توان متد درونیابی را نیز به این تابع معرفی کرد.

 

تابع interp1 و درونیابی در متلب

تابع griddedInterpolant: با استفاده از این تابع از مجموعه توابع درونیابی در نرم افزار متلب، می توان درونیابی را برای داده های شبکه بندی شده انجام داد. قابل ذکر است که این تابع برای درونیابی یک بعدی، دو بعدی، سه بعدی و n بعدی به کارگیری می شود.

 

 

تابع griddedInterpolant از توابع درونیابی متلب

تابع pchip: تابع درونیابی pchip از متد درونیابی piecewise برای درونیابی بهره گیری می کند. این تابع خود مخفف عبارت Piecewise Cubic Hermite Interpolating Polynomial یعنی چندجمله ای درونیابی تکه ای مکعبی هرمیت است. در واقع این تابع درونیابی با برازش این چندجمله ای بر روی تابع وارد شده از سوی کاربر، کار درونیابی را انجام می دهد.

 

 

تابع درونیابی pchip در متلب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

20 − چهار =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟