توابع درونیابی یک بعدی، دوبعدی و چند بعدی در نرم افزار متلب (بخش دوم)

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های متلب وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار متلب گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی متلب مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

در ادامه مبحث معرفی توابع درونیابی در نرم افزار متلب به بررسی چند تابع کاربردی و مهم دیگر برای انجام پروژه متلب خواهیم پرداخت. ضمن آموزش متلب و معرفی توابع مورد نیاز در حل مسائل مختلف ریاضیاتی، پیشنهاد می کنیم حتماً و حتماً مثال های تصویری ذکر شده در این آموزش ها را تمرین و تکرار نموده و همچنین برای تسلط بیشتر بر موضوع، مثال هایی را که در help متلب برای درک بهتر دستورات و توابع آمده است را بررسی کنید. برخی مواقع هنگامی که یک پروژه ریاضیاتی مطرح می شود، معمولاً طرح کننده سؤال، از کاربر می خواهد تا با روش خاصی بخش هایی از مسئله را حل کند. به طور مثال اگر مسئله، مسئله درونیابی باشد، مد نظر طراح سؤال، دستیابی به پاسخ مسئله از طریق متد درونیابی ویژه ای می باشد. این جاست که باید با توابع درونیابی متلب که متد خاصی را برای درونیابی توابع در پیش می گیرند، آشنا بود.

توابع درونیابی در متلب

تابع spline: تابع spline برای تعیین مقدار توابع در نقاط خواسته شده، از روش درونیابی اسپلاین مکعبی بهره گیری می کند. شیوه به کارگیری این تابع به فرم کلی زیر است.

اگر بخواهیم مثالی از درونیابی اسپلاین مکعبی داشته باشیم، می توانیم به مثال زیر اشاره کنیم.

 

تابع درونیابی spline

تابع ppval: برای انجام درونیابی با استفاده از چندجمله ای تکه ای یا piecewise polynomial از تابع ppval استفاده می شود. در واقع این تابع مقدار چندجمله ای تکه ای یک تابع را در نقاط داده شده محاسبه می کند. روش استفاده از این تابع در مثال زیر آمده است.

 

 

تابع درونیابی ppval

تابع mkpp: تابع mkpp برعکس تابع ppval عمل می کند. این تابع چندجمله ای تکه ای مجموعه ای از نقاط تابع را ایجاد می کند. از این تابع می توان برای دستیابی به چندجمله ای تکه ای نقاطی از معادله زیر استفاده کرد.

 

تابع درونیابی mkpp

تابع unmkpp: با بهره گیری از این تابع، می توان جزئیاتی از چندجمله ای تکه ای تابع نظیر ضرایب چندجمله ای، تعداد تکه ها و … را به دست آورد.

تابع درونیابی unmkpp

تابع interpft: این تابع می تواند درونیابی یک بعدی را با استفاده از متد FFT انجام دهد.

 

تابع درونیابی interpf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سیزده + شش =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟