توابع ماتریسی در متلب (بخش دوم)

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های متلب وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار متلب گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی متلب مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

در آموزش قبلی از سری آموزش های زبان برنامه نویسی و نرم افزار متلب، پیرامون توابع ماتریسی صحبت کردیم. در این بخش نیز به ادامه همان موضوع و معرفی تعدادی دیگر از این توابع مهم و کاربردی در انجام پروژه متلب خواهیم پرداخت. همانطور که می دانید اساس و پایه محاسبات در نرم افزار متلب، ماتریس ها هستند. در واقع متلب هر داده و مقداری را به شکل ماتریس می بیند. این مسئله از نام این زبان برنامه نویسی نیز قابل درک است. متلب خلاصه شده عبارت Matrix Laboratory می باشد. این نرم افزار یک بردار در حکم یک ماتریس یک بعدی بوده و یک عدد نیز در حکم یک ماتریس یک در یک شناخته می شود؛ بنابراین لازم است در آموزش متلب، به توابع ماتریسی که توابعی ساده اما با اهمیت هستند پرداخته شود.

توابع ماتریسی تعیین دترمینان، رتبه و اثر ماتریس در متلب

تابع دستوری det:

با استفاده از این کد دستوری به شکل زیر می توانید مقدار دترمینان ماتریس را محاسبه کنید. البته نکته قابل توجه در استفاده از این دستور، این است که طبق اصول و مبنای ریاضیات، دترمینان برای ماتریس های مربعی یا همان ماتریس هایی که تعداد سطر و ستون برابر دارند، قابل اندازه گیری می باشد. از این رو هنگامی که این دستور را برای ماتریس های غیر مربعی به کار ببرید، نرم افزار متلب اعلام خطا می کند. به مثال زیر دقت کنید:

 

اعلام خطا در استفاده از دستور det بر روی ماتریس غیر مربعی

 

دستور det برای محاسبه دترمینان ماتریس

تابع دستوری trace:

Trace از جمله توابع ماتریسی نرم افزار متلب است که برای محاسبه اثر ماتریس که از نظر ریاضیاتی برابر با مجموع عناصر روی قطر اصلی ماتریس است، به کار می رود.

تابع دستوری trace ماتریس

تابع دستوری rank:

با استفاده از این تابع از توابع ماتریسی متلب، می توان رتبه ماتریس را که بیانگر تعداد سطرها یا ستون های مستقل ماتریس است را متوجه شد.

 

Rank یا اثر ماتریس

توابع ماتریسی برای چرخش ماتریس از ابعاد مختلف در نرم افزار متلب

برای چرخش ماتریس در حالات مختلف از توابع زیر بهره گیری می کنیم:

Flipdim: این دستور موجب چرخش ماتریس در بعد مشخص شده توسط کاربر خواهد شد.

Fliplr: با اجرای این دستور، ماتریس به صورت چپ و راست می چرخد.

Flipud: برای چرخش بالا و پایین ماتریس از این تابع ماتریسی استفاده می شود.

Rot90: هنگامی که بخواهیم ماتریس را به اندازه ۹۰ درجه دوران بدهیم، این دستور قابل کاربرد می باشد. این دستور قابلیت دوران یا چرخش ماتریس در زوایایی که مضرب ۹۰ درجه هستند را نیز دارد. در این حالت از عدد +k که بیانگر مضرب مورد نظر از ۹۰ درجه در جهت ساعتگرد است یا از عدد –k که بیانگر مضرب مورد نظر از ۹۰ درجه در جهت پادساعتگرد است در مقابل این دستور استفاده می کنیم.

دستورات flipdim، fliplr و flipud برای چرخش ماتریس

 

دستور rot 90 برای چرخش ۹۰ درجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

4 × یک =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟