توابع منطقی پرکاربرد در نرم افزار متلب 

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های متلب وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار متلب گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی متلب مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

گاهی اوقات هنگام انجام پروژه متلب نیاز است بدانیم آیا مقدار وارد شده در بخشی از برنامه، عدد است یا رشته؛ یا نیاز است بدانیم مقدار وارد شده عدد اول است یا خیر. در چنین مواقعی می توان از توابع منطقی در متلب نظیر توابع isempty، isreal، isnumeric، isprime و … بهره گیری نمود.

توابع منطقی در متلب

در نرم افزار متلب توابعی وجود دارند که ویژگی های خاصی را بررسی کرده و پاسخی معادل بله و خیر به عنوان خروجی ارائه می دهند. به طور مثال هنگام انجام پروژه متلب نیاز است بدانیم آیا مقدار وارد شده در بخشی از برنامه، عدد است یا رشته؛ یا نیاز است بدانیم مقدار وارد شده عدد اول است یا خیر. در چنین مواقعی می توان از توابع منطقی در متلب بهره گیری نمود. پاسخ بله یا خیر این توابع در زبان برنامه نویسی متلب، به صورت صفر در جواب خیر و ۱ در جواب بله است. در این بخش از آموزش متلب تعدادی از این توابع را معرفی کرده و مثال هایی را از نحوه استفاده از آن ها ارائه خواهیم کرد.

Isempty

تابع منطقی isempty بررسی می کند که آیا کاربر در پاسخ به ورود یک مقدار در برنامه، مقداری را وارد کرده است یا خیر. در واقع خالی بودن یا نبودن یک متغیر را نشان می دهد. عملکرد این تابع را می توانید در مثال زیر ببینید.

و بدون وارد کردن هیچ مقداری، اینتر (enter) می کنیم:

تابع isempty

Isnumeric

این تابع که از جمله توابع منطقی در نرم افزار متلب است، بررسی می کند که آیا مقدار وارد شده در برنامه عدد است یا خیر. به مثال زیر توجه کنید.

 

تابع isnumeric

Isequal

تابع isequal برابر بودن یا نبودن دو مقدار را مورد ارزیابی قرار می دهد.

 

تابع isequal

Isreal

این تابع برای بررسی حقیقی بودن مقادیر وارد شده به کار می رود. همانطور که می دانید اعداد دو دسته حقیقی و مختلط دارند. با استفاده از این تابع می توان تشخیص داد که چه نوع مقداری از لحاظ حقیقی یا مختلط بودن وارد شده است. در واقع اگر پاسخ تابع isreal به یک مقدار صفر باشد، یعنی مقدار وارد شده حقیقی نبوده و در نتیجه مختلط است.

 

تابع isreal از توابع منطقی متلب

Isprime

تابع isprime همانطور که از نام آن مشخص است، بررسی می کند که عدد وارد شده جزو اعداد اول محسوب می شود یا خیر. در مثال زیر استفاده از این تابع را مشاهده می کنید.

تابع isprime

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دو × پنج =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟