توابع و ماژول ها (جلسه ششم آموزش پایتون)

توابع و ماژول ها در پایتون

 این فصل از دوره آموزش پایتون قصد داریم در مورد توابع و ماژول های پایتون بحث کنیم،  توابع در پایتون یک روش مفید برای جدا کردن بخشی خاص از عملکرد برنامه شما و استفاده مجدد از آن است. روشی برای جمع آوری تعدادی از توابع مفید در یک فایل است. که می توانید از آنها در چندین پروژه استفاده کرده و با برنامه نویسان دیگر به اشتراک بگذارید. ما قبلاً به طور گسترده در برنامه های خود از توابع استفاده کرده ایم. توابع یکی از اصلی ترین عناصر سازنده برنامه نویسی پایتون هستند. هر وقت چیزی مانند len (x) یا type (y) یا حتی تصادفی تایپ کردید. گزینه ([۱ ، ۲ ، ۳]) ، شما از توابع استفاده کرده اید. فقط این توابع از قبل توسط پایتون تعریف شده اند در این فصل ، ما می خواهیم یاد بگیریم که چگونه توابع در پایتون را بنویسیم.

توابع در پایتون

توابع در پایتون مجموعه ای از کد سازمان یافته و قابل استفاده مجدد است. که برای انجام یک عمل مرتبط و واحد استفاده می شود. عملکردها مدولار بودن بهتری را برای برنامه شما و درجه بالایی از استفاده مجدد کد را فراهم می کنند. همانطور که قبلاً می دانید، پایتون توابع داخلی زیادی مانند چاپ () و غیره را به شما می دهد. اما می توانید توابع خود را نیز ایجاد کنید. به این توابع تابع تعریف شده توسط کاربر گفته می شود.

تصویر۱ آرگومان ها در توابع پایتون

قابلیت توابع در پایتون

یک تابع مجموعه ای از کد است که فقط در صورت فراخوانی اجرا می شود. می توانید داده هایی را که به عنوان پارامتر شناخته می شوند ، به یک تابع منتقل کنید. در نتیجه یک تابع می تواند داده را برگرداند.

تصویر ۲ توابع در پایتون

آرگومان(استدلال)

اطلاعات را می توان به عنوان آرگومان به توابع منتقل کرد. آرگومان ها بعد از نام تابع ، در داخل پرانتز مشخص می شوند. می توانید هر تعداد آرگومان که می خواهید اضافه کنید ، فقط آنها را با کاما جدا کنید.

پارامترها یا استدلال ها اصطلاحات پارامتر و آرگومان را می توان برای همان مورد استفاده کرد: اطلاعاتی که به یک تابع منتقل می شوند.

از دید توابع در پایتون

پارامتری متغیری است که در داخل پرانتز در تعریف عملکرد ذکر شده است. آرگومان مقداری است که هنگام فراخوانی به تابع ارسال می شود.

پایتون همچنین بازگشت عملکرد را می پذیرد ، به این معنی که یک تابع تعریف شده می تواند خودش را فراخوانی کند. بازگشت یک مفهوم رایج و ریاضی و برنامه نویسی است. این بدان معناست که یک تابع خود را فراخوانی می کند. این بدین معناست که می توانید داده ها را مرور کنید تا به نتیجه برسید.

توسعه دهنده باید بسیار محتاط به بازگشت باشد زیرا نوشتن تابعی که هرگز خاتمه نمی یابد یا عملکردی که از مقدار بیش از حد حافظه یا قدرت پردازنده استفاده می کند بسیار آسان است. با این حال ، اگر به طور صحیح نوشته شود بازگشت می تواند یک رویکرد بسیار کارآمد و از لحاظ ریاضی زیبا برای برنامه نویسی باشد.

ماژول ها در پایتون و نحوه ساختن ماژول ها

در این مقاله در مورد کلاس های پایتون ، توضیح دادیم که کلاس مجموعه ای از کدها است که یک موجودیت را نشان می دهد. یک ماژول تا حدودی مشابه است زیرا مجموعه ای از کد پایتون نیز هست. با این حال ، کد موجود در ماژول پایتون لزوماً نمایانگر موجودیت نیست. در عوض ، می توانیم در مورد یک ماژول موارد زیر را بگوییم:

تصویر ۳ماژول ها در پایتون

ماژول ها در پایتون

ماژول ها در پایتون به عنوان فایل های .py هستند که از کد Python تشکیل شده اند. برخی از ماژول ها از طریق کتابخانه استاندارد پایتون در دسترس هستند و بنابراین با نصب پایتون شما نصب می شوند. سایر موارد را می توان با pip manager مدیر پایتون نصب کرد. علاوه بر این ، شما می توانید ماژول های پایتون خود را ایجاد کنید زیرا ماژول ها از پایتون تشکیل شده اند.

نوشتن و وارد کردن ماژول ها

نوشتن یک ماژول دقیقاً مانند نوشتن هر پرونده پایتون دیگر است. ماژول ها می توانند شامل تعاریفی از توابع ، کلاسها و متغیرها باشند که می توانند در سایر برنامه های پایتون مورد استفاده قرار گیرند. در نظر بگیرید که یک ماژول همان کتابخانه کد باشد، فایلی حاوی مجموعه ای از توابع که می خواهید در برنامه خود قرار دهید.

برای ایجاد یک ماژول فقط کد مورد نظر خود را در پرونده ای با پسوند فایل ذخیره کنید. همانطور که قبلاً توضیح داده شد ، ماژول می تواند شامل توابع باشد ،همچنین متغیرهای مختلف (آرایه ها ، دیکشنری ها ، اشیا etc و غیره).

تصویر۴ نصب ماژول ها در پایتون

نامگذاری یک ماژول

 می توانید فایل ماژول را هرچه دوست دارید نامگذاری کنید ، اما باید پسوند پرونده را داشته باشد

نامگذاری مجدد یک ماژول

 با وارد کردن ماژول ، می توانید نام مستعار ایجاد کنید ، با استفاده از کلمه کلیدی as:

ماژول های داخلی

 چندین ماژول داخلی در پایتون وجود دارد که هر زمان که بخواهید می توانید آنها را وارد کنید.

با استفاده از عملکرد dir ()

یک توابع داخلی برای لیست کردن تمام نام های عملکرد (یا نام متغیرها) در یک ماژول وجود دارد.

وارد کردن از ماژول

 با استفاده از کلمه کلیدی from می توانید فقط قطعات را از یک ماژول وارد کنید.

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های پایتون وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش برنامه نویسی پایتون گام های موثری  را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی برنامه نویسی پایتون مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

1 × یک =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟