رسم خطوط موازی در اتوکد با فرمان Offset

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های اتوکد  وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار اتوکد گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی اتوکد مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

معمولاً در بسیاری از پلان های ترسیمی نیاز است تا خطوطی به موازات هم رسم شوند. دستور Offset بدین منظور در نرم افزار اتوکد درنظر گرفته شده است. به کمک این دستور، به راحتی می توانید یک یا چند خط موازی با خط موردنظرتان ترسیم نمایید. ترسیم خطوط پله ها، دیوارها و خطوط گچ کاری در پلان ساختمان از موارد پراستفاده این فرمان کاربردی در اتوکد هستند.

فعالسازی دستور Offset

فرمان Offset به عنوان یک فرمان ویرایشی در سربرگ و پالت Modify قرار دارد. به منظور فعالسازی این دستور نیز می توان، آیکون و یا گزینه Offset را در سربرگ و یا پالت Modify انتخاب کرد. همچنین در خط فرمان می توان حرف O را تایپ کرده و  Enter بزنیم.

چگونگی اجرای فرمان Offset

پس از فعالسازی این دستور با یکی از دو روش اشاره شده در قسمت قبل، حال می توان برای رسم یک خط موازی و یا چند خط موازی به دو حالت زیر عمل کرد:

  • ابتدا دستور Offset را فعال می کنیم. سپس میزان فاصله ای که خط موازی باید با خط موردنظرمان داشته باشد را وارد کرده و Enter می زنیم. در ادامه نشانگر ماوس به حالت انتخاب (مربع شکل) در می آید و باید خط موردنظرمان را که قصد داریم موازی با آن خط رسم کنیم را انتخاب می نماییم. حال با حرکت دادن ماوس، سمتی که باید (بالا، پایین، … ) خط رسم شود را مشخص کرده و در پایان با چپ کلیک آن را تأیید می کنیم.

در این حالت با هربار تأیید تنها یک خط موازی رسم می شود. اگر چند خط موازی می خواهید رسم کنید، روش بعد که تفاوتی کوچکی با این روش دارد را بررسی کنید.

  • اگر قصد رسم چند خط موازی ( مانند ترسیم خطوط پله ) دارید به این روش عمل می کنیم.

همانند بخش قبل ابتدا دستور را فعال کرده، سپس مقدار فاصله را وارد کرده و Enter  می زنیم. پس از انتخاب خط مرجع، حرف M (ابتدای کلمه Multiple، چندتایی) را تایپ کرده و Enter می زنیم. حال با هر بار کلیک چپ یک خط موازی با خط مرجع رسم خواهد شد.

چند نکته:

  • به کمک قابلیت Object Snap می توانید نقاط حساس و گره های مهم نظیر مراکز، نقاط تقاطع و … را فعال کرده تا در صورت لازم در ترسیم دقت بیشتری داشته باشید.
  • در صورتی که پس از رسم خطوط موازی بیرون زدگی در خطوط به وجود آمده همان گونه که در بخش های پیشین گفته شد به کمک دستور Trim به راحتی می توانید آن ها را پاک نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

شش + 15 =