ساخت اولین پروژه در آلتیوم(جلسه ۷)

وسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های آلتیوم وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار آلتیوم گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی آلتیوم مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

ساخت پروژه جدید

تشکیل فایل اولیه

در این قسمت مراحل ساخت یک پروژه را در نرم افزار آلتیوم با هم طی می کنیم.

پس از ساخت فایل خام پروژه در مرحله اول صفحه ای به صورت زیر برای ما باز می شود.

 

نوع پروژه را PCB انتخاب می کنیم و تمپلیت آن را هم بر روی دیفالت قرار می دهیم. جهت نام گذاری پروژه هم از بخش Name کمک می گیریم.

با تایید اطلاعات این صفحه یک پوشه خالی و بدون فایل برای پروژه ما درون پنجره projects به نمایش در می آید.

مواردی که هنگام نصب همراه نرم افزار نصب می شود شامل : پروژه های آماده در پوشه examples، کتابخانه های پیش فرض در پوشه library و یک سری غالب یا تمپلیت آماده برای طراحی PCB مدار در پوشه Templates است.

ما باید فایل های شماتیک و PCB را خودمان از مسیر file/new/shematic و file/new/pcb به این پروژه بدون فولدر اضافه کنیم.

نکته مهم در اینجا این است که حتما فایل های شماتیک و PCB باید با هم درون پروژه ی تعریف شده قرار گرفته باشند. بعد از تشکیل پروژه باید آن را ذخیره سازی کنیم برای انجام این کار مسیر ارائه شده در شکل زیر را طی می کنیم.

با انجام مراحل ذخیره سازی در محل ذخیره سازی فایل هایی به شکل زیر به وجود می آیند.

جست و جو و جایگذاری قطعات

این پوشه شامل فایل شماتیک، فایل PCB و فایل کلی پروژه خواهد بود. اکنون ما تعدادی قطعه را به صورت تصادفی وارد صفحه شماتیک می کنیم تا صرفا با روند کلی طراحی یک مدار در آلتیوم آشنا شویم. در حین وارد کردن قطعات از کتابخانه بهتر است قطعات را از کادر دوم موجود در پنجره library جست و جو کنیم.

اگر دقت کنید کادر جست و جو با یک نماد ستاره شروع می شود. این بدان معنی است که اگر حروفی که جست و جو می شود در وسط کلمات اولیه هم قرار داشته باشند باز هم جست و جوگر آنها را پیدا می کند.  برای کپی کردن یک قطعه در صفحه شماتیک راه های زیادی وجود دارند از جمله استفاده از ctrl+c و ctrl+v، نگه داشتن شیفت و انتخاب و کشیدن قطعه مورد نظر و انتخاب قطعه از کتابخانه و فعال کرون گزینه place.

اگر دقت کنید با وارد کردن قطعات به صفحه شماتیک اگر از یک قطعه بیشتر از یک عدد داشته باشیم نرم افزار خودش یک علامت سوال در مقابل نام قطعات قرار داده و یک خط قرمز رنگ در راستای قطعه می کشد. این کار برای این است که کاربر حواسش به تغییر نام قطعات مشابه باشد.

یک روش که برای رفع مشکل تغییر نام قطعات می تواند مورد استفاده قرار گیرد این است که قطعه اول را با شماره ۱ نام گذاری کرده و سپس با استفاده از روش نگه داشتن shift قطعه دوم را از روی اولی و سومی را از روی دومی و به همین ترتیب کپی کنیم.

این جلسه را در اینجا به پایان می رسانیم و ادامه کار طراحی پروژه را به جلسه بعدی موکول می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پنج + شش =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟