سطح مقدماتی – انواع تحلیل ها در مدارات – بخش سوم(جلسه۱۰)

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های پروتئوس  وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار پروتئوس گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی پروتئوس مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

انجام انواع تحلیل ها (AC, DC, Frequency, DC Sweep, AC Sweep) در مدارات الکترونیکی به کمک نرم افزار پروتئوس :

ادامه تحلیل آنالوگ :

پروتئوس در نوار ابزار سمت چپ و در بخش Graph mode ابزارهای تحلیلی زیادی را در اختیار کاربران می گذارد. در جلسات بعدی بیشتر با قابلیت های این قسمت پر کاربرد آشنا خواهیم شد.

در این جلسه و جهت تحلیل آنالوگ مدار از گراف آنالوگ استفاده می کنیم.

تنظیم صفحه مربوط به تحلیل آنالوگ :

با انتخاب گزینه آنالوگ در صفحه مدار، پنجره این نمودار تحلیلی را به اندازه دلخواه به وسیله کلیک در صفحه باز می کنیم. در ادامه با کلیک روی نوار سبز رنگ این پنجره وارد صفحه تنظیمات این نمودار تحلیلی می شویم. در اینجا از سر برگ graph گزینه edit graph را انتخاب کرده و در صفحه جدید باز شده نقاط ابتدایی و انتهایی تایمینگ نموداری را که می خواهیم رسم شود انتخاب می کنیم.

اشاره به این نکته نیز ضروری است که قبل از شروع استفاده از نمودار آنالوگ در قسمت های سیگنال ورودی و خروجی مدار، ولتاژ پراب مودهایی را قرار می دهیم. تا نامگذاری روی آنها انجام داده باشیم.

افزودن متغییر برای تحلیل آنالوگ :

در بخش بعدی از سربرگ graph صفحه تنظیمات نمودار آنالوگ گزینه add trace را انتخاب می کنیم. به این شکل نام گره های انتخاب شده را وارد صفحه نمودار می کنیم. فقط ذکر این نکته ضروری است که اگر بخواهیم بیش از یک نمودار را با هم در یک صفحه رسم کنیم باید به تعداد نام های مورد نظر بر روی گزینه add trace زده و گزینه های جدید را اضافه کنیم.

جهت رسم نمودارها هم باید گزینه simulate graph را بزنیم تا نمودارها رسم شوند.

همان طور که در شکل مشخص است ابعاد دامنه سیگنال خروجی به خوبی مشخص نیست این موضوع را می توان به این شکل حل کرد که ابتدا نام خروجی را از صفحه نمودار حذف کرده و سپس بار دیگر گزینه add trace را زده و این بار در سمت چپ صفحه تنظیمات add trace گزینه left را به right تغییر می دهیم تا نمودار ورودی از چپ و نمودار خروجی از راست اسکیل بندی شوند.

در نهایت نمودار آنالوگ به شکل قابل فهم تز زیر نمایش داده می شود.

قابلیت دیگری که این گراف در اختیار می دهد قابلیت خواندن مقدار دامنه نمودارها در هر نقطه با کلیک روی آن نقطه از نمودار و حرکت دادن خط رسم شده در هر لحظه بر روی نمودار می باشد.

در نهایت در انتهای این جلسه ما تحلیل آنالوگ را نیز بر روی تقویت کننده امیتر مشترک پیاده سازی کردیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دوازده + پانزده =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟