سطح مقدماتی – تحلیل انواع مدارات منطقی و دیجیتال(جلسه۱۲)

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های پروتئوس  وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار پروتئوس گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی پروتئوس مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

طراحی مدار جمع کننده با مالتی پلکسر :

انتخاب قطعات استفاده شده 

برای طراحی این مدار در نرم افزار پروتئوس ابتدا از کتابخانه قطعات زیر را وارد می کنیم.

LOGIC STATE، ای سی ۷۴۱۵۳، سون سگمنت چهار پایه.

قطعات را آورده و سیم کشی بین آنها را مطابق ب شکل زیر انجام می دهیم.

طراحی مدار 

در این مدار ما دو گیت ورودی را در نظر می گیریم که می خواهیم به ازای روشن بودن هر کدام یک واحد به عددی که در نمایشگر سون سگمنت نمایش داده می شود اضافه شود.

در این مدار دیجیتال دو کانال A , B برای انتخاب ورودی های دو مالتی پلکسر موجود در ای سی، در خروجی استفاده شده است. در این مثال ما یکی از گیت ها را مستقیما به کانال A داده ایم و کانال B را زمین کرده ایم. از طرفی برای رقم LSB خروجی، خروجی مالتی پلکسر اول را درنظر گرفته ایم که برای ورودی های آن ، ورودی ۰ را به عدد ورودی و ورودی ۱ را بوسیله گیت NOT از همان عدد ورودی گرفته ایم.

برای رقم MSB نیز خروجی مالتی پلکسر دوم را در نظر گرفته ایم و به ورودی شماره ۱ آن عدد ورودی سمت چپ را داده ایم و بقیه را صفر کرده ایم. همچنین برای فعال سازی دو مالتی پلکسر پایه های Enable  را صفر کرده ایم.

هدف ما از طراحی این مدار نمایش مقادیری معادل دو گیت ورودی استفاده شده در مدار است. جهت انجام این کار ما یکی از گیت ها را مستقیما به پایه A وصل کرده ایم. این پایه به همراه پایه B که آن را زمین کرده ایم.

برای بیت بی ارزش تر خروجی از مالتی پلکسر اول استفاده کرده ایم. برای ورودی های این مالتی پلکسر مقدار ۰ گیت را به عدد ورودی و مقدار ۱ را به کمک یک گیت NOT از همان عدد ورودی گرفته ایم.

برای یت با ارزش تر هم خروجی دومین مالتی پلکسر را استفاده می کنیم و به ورودی اول آن گیت سمت چپ مدار را می دهیم.

در نهایت پس از طراحی این جمع کننده به انتهای این جلسه می رسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

چهار × یک =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟