آموزش عملگرها در پایتون (جلسه چهارم آموزش پایتون)

عملگرها در پایتون

در ادامه دوره آموزش پایتون به مبحث عملگرها در پایتون خواهیم پرداخت، معمولا از عملگرها در پایتون برای انجام عملیات بر روی متغیرها و مقادیر استفاده می شود. این عملگرها در برنامه پایتون دارای نمادهای خاصی هستند. که محاسبات منطقی یا حسابی را انجام می دهند. به مقداری که عملگرها عمل می کنند در زبان پایتون عملوند می گویند.

پایتون عملگرها را در گروه های زیر تقسیم بندی کرده است.

  • عملگرهای ریاضی
  • عملگرهای انتساب
  • عملگرهای مقایسه ای
  • عملگرهای منطقی
  • عملگرهای تطابق
  • عملگرهای خاص

تصویر۱ نمونه عملگر ریاضی

عملگرهای ریاضی

این نوع عملگرها با استفاده از مقادیر عددی برای انجام عملیات های رایج ریاضیات به کار می روند. همان طور که می دانید اعداد یکی از پرکاربرد ترین دیتا تایپ ها به شمار می روند. با توجه به این فرایند طبیعتا انجام عملیات های مقدماتی ریاضی مثل ضرب، تقسیم، تفریق و جمع بر روی این داده ها بسیار زیاد انجام می گیرد. به همین دلیل برای عملکرد آسان، عملگرهای ریاضی یا محاسباتی ایجاد و تعریف شده است که با استفاده از نماد های معمول ریاضیات انجام عملیات ریاضی را امکان پذیر می کنند.

تصویر ۲ عملگر ریاضی

عملگرهای انتساب

این عملگرها در پایتون برای اختصاص مقادیر به متغیرها استفاده می شود. با استفاده از این عملگر می توانید برای انتساب اندازه های عملگر سمت راست را برای سمت چپ نیز استفاده کنید. عملگرهای انتساب یا واگذاری متنوعی در پایتون وجود دارد مانند (+=،-=، =*، =/ ) از این نمونه ها بسیار زیاد استفاده می شوند.

امکان استفاده از عملگرهای ترکیبی انتسابی نیز وجود دارد. این نوع عملگرها در مقایسه با دیگر عملگرها در پایتون عملکرد ساده ای دارند. در همین راستا پایتون برای راحتی کار برنامه نویسان در این زبان، عملگرهایی در اختیار آن ها قرار داده است. این عملگرها در مدت زمان انتساب یک مقدار به متغیر قادر هستند که محاسبات ریاضی را انجام بدهند.

عملگرهای مقایسه ای در پایتون

برای مقایسه ی عملگرها در پایتون از این نوع عملگرهای مقایسه ای استفاده می شود سپس با توجه به شرایط موجود آن را به true یا false  برمی گرداند. در کل عملگرهای مقایسه ای در پایتون را برای مقایسه ی دو طرف و تعیین رابطه ی بین آن ها استفاده می کنند. به این شکل که یک مقدار را با مقدار دیگر مقایسه کرده و به کاربر اعلام می کند که رابطه ی مورد نظر دارای مقدار درست است یا خیر. استفاده از این نوع عملگرها در زمانی شکل می گیرد که قرار است پس از عملیات شرایط مربوطه برقرار شود.

تصویر ۳ عملگر منطقی

عملگرهای منطقی در پایتون

در ادامه ی عملگرها در پایتون به معرفی عملگرهای منطقی خواهیم پرداخت، وظیفه ی این عملگرها این است که مقادیر true یا false متغیر یا عبارت را با هم ترکیب کرده و به کاربر این اجازه را می دهد که ارزش حقیقی یک مقایسه عملیات مورد نظر را انجام دهند.کاربران اجازه دارند از عملگرهای منطقی در این برنامه برای ساخت عبارات منطقی که برای منظوری خاص در نظر گرفته شده اند استفاده کنند.

عملگرهای خاص پایتون

یک نمونه ی دیگر از عملگرها در پایتون که به نوع خاص شهرت دارند. یکی از این عملگرها به نام membership است. این عملگر وظیفه ی بررسی این را دارد که تشخیص دهد آیا متغیر های مورد نظر در مجموعه ی رشته ای(sequence) قرار می گیرند و دیگر اینکه مشخص کند که آیا در list یا tpule  قرار گرفته اند یا خیر.

نوع دیگری عملگرها  identityهستند که وظیفه آن ها مقایسه مکان های قرارگیری دو شیء است. در کل عملکرد آن ها به این شکل است که بررسی کند که آیا دو شیء با هم برابر هستند یا خیر.

 

عملگرهای تطابق

این عملگر که شامل عملگرهایی مانند تعیین عضویت و in، in not است. عملگرهای تطابق بر روی دیکشنری، تاپل ها، رشته ها قابل استفاده هستند. عملگر تطابق به عنوان یکی دیگر از عملگرها در پایتون شناخته می شود.

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های پایتون وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش برنامه نویسی پایتون گام هایی هر چند کوچک بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی برنامه نویسی پایتون مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

تصویر ۴ عملگرهای تطابق

منابع

https://www.w3schools.com/python/python_operators.asp

https://www.tutorialspoint.com/python/python_basic_operators.htm

https://www.programiz.com/python-programming/operators

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × دو =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟