فراخوانی و ذخیره سازی فایل های متنی در نرم افزار متلب

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های متلب وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار متلب گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی متلب مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

یکی از عملیات های مهمی که در انجام پروژه متلب مورد نیاز است، فراخوانی و ذخیره سازی انواع فایل ها از جمله فایل های متنی می باشد. فایل های متنی، خود انواع مختلفی دارند که برای فراخوانی آن ها در صفحه کار این زبان برنامه نویسی یا ذخیره کردن آنها در پوشه ای از سیستم کامپیوتری، می بایست با توابع و کدهای دستوری مربوطه آشنا بود. در این مطلب از آموزش متلب، قصد داریم تعدادی از این توابع را معرفی کنیم و شاهد مثال هایی از نحوه کاربرد آن ها باشیم.

توابع فراخوانی فایل های متنی

تابع type: این تابع محتویات درون یک فایل را نشان می دهد. کد دستوری این تابع در برخی از مثال های کاربردی که در معرفی توابع بعدی می آید، به کار رفته است.

تابع csvread: این تابع فایل هایی با فرمت csv را در نرم افزار متلب فراخوانی می کند. همانطور که می دانید فایل های csv در واقع فایل هایی هستند که محتویات متنی درون آن ها با استفاده از ویرگول یا همان کاما، از هم جدا شده اند و متلب این محتویات را در قالب سطر و ستون می شناسد؛ یعنی اگر کلمه یا عبارتی در خط ششم و بعد از چهارمین ویرگول واقع شده باشد، متلب آن را به عنوان عنصر سطر ششم و ستون چهارم می شناسد. حالت کلی استفاده از این تابع به صورت زیر است.

 

تابع csvread و فراخوانی توابع در متلب

 

تابع dlmread: با استفاده از این تابع می توان مقادیر عددی موجود در یک فایل متنی را استخراج نمود و در قالب یک ماتریس در فضای کار متلب مشاهده کرد. استفاده از دستور dlmread بسیار متنوع است و می توان با اضافه کردن ریز دستوراتی در فرم کلی آن، بخش هایی از اعداد درون یک متن که مورد نیاز هستند را فراخوانی نمود. به مثال های زیر توجه کنید و سعی نمایید با کمک help این نرم افزار گزینه هایی مختلف کاربردی این تابع و دیگر توابع فراخوانی و ذخیره سازی فایل های متنی را بررسی کرده و تمرین و تکرار نمایید.

تابع dlmread و فراخوانی توابع در متلب

 

تابع readtable: تابع readtable از محتویات یک فایل متنی، یک جدول ایجاد می کند.

 

 

استفاده از تابع readtable

تابع textscan: این تابع برای خواندن فایل هایی که هم دارای محتویات متنی و هم رشته ای هستند به کار می رود. بسته به مشخصاتی که از فایل نهایی مورد انتظار است، می توان جزئیاتی را همچون فرمت نمایش اعشاری اعداد و … در ضمن این تابع معرفی نمود. به مثال های زیر دقت نمایید.

 

استفاده از تابع textscan

توابع ذخیره سازی فایل های متنی

تابع csvwrite: این تابع فایل های متنی با فرمت csv می سازد؛ یعنی برعکس تابع csvread، از یک ماتریس داده، یک فایل متنی که محتویات آن با ویرگول جداسازی شده اند، می سازد.

 

استفاده از تابع csvwrite

تابع dlmwrite: این تابع برعکس تابع dlmread، داده های درون یک ماتریس را به فایل متنی با فرمت ascii تبدیل می کند.

استفاده از تابع dlmwrite

 

تابع Writetable: این تابع عملکردی برخلاف تابع readtable دارد؛ یعنی محتویات درون یک جدول را تبدیل به یک فایل متنی می کند.

 

 

استفاده از تابع writetable

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

6 − شش =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟