قوانین نرم افزار آلتیوم – بخش سوم(جلسه چهاردهم)

وسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های آلتیوم وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار آلتیوم گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی آلتیوم مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

 

قانون دوم (فاصله قطعات و خطوط سیم کشی از یکدیگر)

قانون مهم دیگری که در نرم افزار آلتیوم وجود دارد حداقل فاصله بین قطعات و خطوط سیم کشی است. برای بهتر نشان دادن موضوع ما بر روی همین مثال ساده جلسات قبل تعدادی قطعه را به عمد نزدیک تر از فاصله مجاز نسبت به هم قرار می دهیم تا خطاهای حاصل و روس بر طرف کردن آنها را بهتر بتوانیم توضیح دهیم.

محیط قانون مربوط به فاصله ها

ما برای بر طرف کردن این خطای عمدی ابتدا به کمک پیگیری مسیر زیر وارد صفحه قوانین مربوط به فاصله قطعات و مسیرها می شویم.

 

 در این صفحه همان طور که مشاهده می کنید برای ما فاصله بین تک تک قطعات مختلف در یک جدول آورده شده است. در کل حداقل فاصله استاندارد بین قطعات در یک برد مدار چاپی ۰٫۳ میلی متر می تواند باشد.

 

با تعریف این قوانین همان طور که در شکل بالا قابل مشاهده است ما علاوه بر دو قطعه بین دو مسیر هم نقض قانون حداقل فاصله را خواهیم داشت.

 

قانون سوم (قطر وایاها)

via در صفحه pcb نمادی شبیه به pad دارد اما تفاوت آن با pad در این است که pad به عنوان پایه قطعات استفاده می شود اما via به عنوان یک اتصال دهنده بین لایه های مختلف برد عمل می کند. عملکرد via به این صورت است که به هر کدام از ورودی های آن مسیر هایی از هر لایه دلخواه قابل اتصال است.

هر وایا اگر دقت کنید در اطراف خود دارای یک لایه مس است که ممکن به دلایل مختلف اگر ضخامتش کم باشد از بین برورد برای رفع این مشکل ضخامت این لایه مس را بیشتر در نظر می گیریم. برای انجام تنظیمات وایا ابتدا از مسیر زیر وارد صفحه تنظیمات مربوطه می شویم.

نکته : برای تغییر لایه حین سیم کشی از نگه داشتن ctrl+shift و کشیدن اسکرول موس می توان کمک گرفت.

برای رفع مشکل از بین رفتن مس اطراف وایا قطر آن را یک مقدار مناسب قرار می دهیم در مورد مقدار مناسب قطر لایه در جلسات بعدی بحث خواهد شد.

در نهایت با اعمال این قوانین ما می توانیم یک طراحی را با حداقل خطا انجام دهیم. مطالب این جلسه در اینجا به پایان می رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

چهار × یک =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟