قوانین نرم افزار آلتیوم(جلسه۱۲)

وسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های آلتیوم وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار آلتیوم گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی آلتیوم مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

انتخاب قوانین در نرم افزار

تغییر قوانین پیش فرض در داخل مدار

ما برای این که درصد خطای کار خودمان را پایین بیاوریم می توانیم یک سری از قوانینی را که باید در تمامی فایل هایمان رعایت شود اما به دلیل تعدد مواردی که باید رعایت شوند ممکن است از چشم ما دور بمانند در قسمت قوانین نرم افزار به شکل ثابت تعریف کنیم تا اتوماتیک وار در تمامی فایل های ما رعایت شود. این قوانین هم در فایل شماتیک و هم در فایل pcb پیاده خواهند شد. برای طراحی مدارات قوانین زیادی را می توان تعریف کرد اما در این میام سه قانون نسبت به بقیه مهم تر هستند.

قانون اول (عرض مسیرهای سیم کشی)

قانون اول مربوط به عرض مسیرهای سیم کشی است. اگر ما بر روی هر کدام از مسیرها دابل کلیک کنیم. صفحه مشخصات آن مسیر به صورت زیر برای ما باز می شود.

 

همان طور که در صفحه مشخصات پیداست عرض خطوط سیم کشی ۰٫۲۵۴ میلی متر در نظر گرفته شده اند اما این عرض برای چاپ مدار در کارخانه و با دقت دستگاه های موجود در کشور مناسب نیست. بهتر است که از مسیرهای معمولی حداقل ۰٫۳ و عرض مسیرهای تغذیه و زمین حداقل ۰٫۵ یا ۰٫۶ میلی متر باشند.

 

وقتی ما به صورت دستی عرض یکی از مسیرها را عوض می کنیم این کار باعث ایجاد خطا در مدار می شود که دلیل آن نقض قوانین پیش فرض موجود در نرم افزار است که می گوید عرض مسیرها نباید بیش تر از ۰٫۲۵۴ میلی متر باشد بنابراین ما باید این قوانین را به صورت دلخواه تغییر دهیم.

صفحه جامع قوانین نرم افزار

برای تغییر قوانین ابتدا با پیگیری مسیر زیر وارد صفحه قوانین می شویم.

با پیگیری این مسیر صفحه ای به شکل زیر برای ما گشوده می شود.

 

کل قوانین نرم افزار به صورت تفکیک شده در این صفحه قابل دسترسی هستند.

با پیگیری مسیر مشخص شده در شکل زیر ما به صفحه تنظیمات عرض مسیرها دسترسی پیدا می کنیم. همان طور که مشاهده می شود. قانون پیش فرض می گوید که عرض مسیرها نباید بیشتر از ۰٫۲۵۴ میلی متر باشد.

حداقل عرض مناسب برای مسیرهای عادی همان طور که گفته شد ۰٫۳ میلی متر است و حداکثر عرض پیشنهادی هم ۰٫۸ میلی متر می باشد.

عیب یابی مدارات

همان طور که مشاهده می کنید با عوض کردن قوانین مربوط به عرض مسیرهای عادی خطای مربوط به آن مسیر انتخابی که عرض اش را تغییر داده بودیم بر طرف شد اما خطای مسیرهای دیگر همچنان پا بر جا است. در وضعیت کلی اگر ندانیم که خطاهای مدار pcb از کجاست می توانیم با پیگیری مسیر زیر مدار را عیب یابی کنیم.

 

با طی کردن این مسیر صفحه زیر برای ما باز می شود که در این صفحه با فشردن گزینه ۱ مدار را عیب یابی می کنیم.

 

در نهایت صفحه ای به شکل زی برای ما ارائه می شود که گزارشی از تمامی خطاها و نقض قوانین ایجاد شده در مدار در آن آورده شده است. به طور مثال در مدار مورد نظر خودمان در کل ۵۰ نقض قانون داشته ایم که در شکل هم مشخص است. ریز این نقض قوانین در ادامه شکل به تفکیک بخش های مختلف آورده شده است. از میان ۵۰ نقض قانون موجود ۳۶ مورد مربوط به رعایت نشدن حداقل عرض مسیرهای مختلف می باشد که گزارشی از آن در این صفحه آمده است. اگر ما روی جمله مربوط به ۳۶ خطا کلیک کنیم به جایی هدایت می شویم که ریز این ۳۶ خطا برای تک تک مسیرها آورده شده است که با کلیک روی هر کدام می توانیم آن مسیر را در مدار بازیابی کنیم.

مطالب این جلسه در اینجا به پایان می رسد باقی مطالب مربوط به قوانین در جلسه بعدی ارائه خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

17 + 14 =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟