مدت زمان اجرای برنامه در نرم افزار متلب

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های متلب وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار متلب گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی متلب مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

گاهی اوقات که برنامه متلب از چندین بخش مختلف تشکیل شده است، خوب است که بدانیم هر یک از این بخش ها چه مدت زمانی را در اجرا اخذ می کنند. با قرار دادن دستور tic در ابتدای بخشی از برنامه که می خواهیم زمان اجرا شدن آن را بدانیم و سپس قرار دادن دستور tic در انتهای آن بخش، می توانیم مدت زمان اجرای برنامه را محاسبه کنیم.

اهمیت دانستن مدت زمان اجرای برنامه ها، توابع و دستورات مختلف در متلب

گاهی اوقات هنگام انجام پروژه متلب  نیاز است که بدانیم مدت زمان اجرای برنامه چقدر است. همچنین در برخی مواقع که برنامه از چندین دستور شرطی و حلقه و نیز توابع مختلف تشکیل شده باشد، لازم است که بدانیم هر یک از این بخش ها یا برخی از آنان چه مدت زمانی را در اجرا اخذ می کنند.

زمان اجرای برنامه ها در متلب

برخی از برنامه های نرم افزار متلب برای اجرا شدن به چندین ساعت، چندین روز و حتی چند هفته زمان نیاز دارند. از این رو برای چنین برنامه نویسانی دانستن مدت نهایی صرف شده برای اجرای برنامه اهمیت دارد. گاهی اوقات می توان با دانستن اینکه کدام بخش برنامه زمان بیشتری را به خود اختصاص داده است، نسبت به تصحیح کدها و ساده تر نمودن حل مسئله در آن بخش، مدت زمان نهایی اجرای برنامه را کاهش داد. در این نرم افزار برای این مسئله نیز راهکاری اندیشیده شده است و توابعی در نظر گرفته شده اند که با یادگیری نحوه استفاده از آنها می توان به راحتی مدت زمان بخش هایی از برنامه یا کل برنامه را در اختیار داشت.

چگونه مدت زمان اجرای برنامه را تعیین کنیم؟

در این بخش از آموزش متلب توابعی را برای اندازه گیری زمان اجرای برنامه معرفی خواهیم کرد که بسیار ساده بوده و نحوه استفاده از آنها نیز راحت می باشد.

توابع tic و toc: برای استفاده از این دستورات در نرم افزار متلب، کافی است دستور tic را در ابتدای برنامه یا بخشی از برنامه که می خواهیم زمان اجرا شدن آن بخش را بدانیم، تایپ کنیم و سپس دستور tic را در انتهای برنامه یا بخشی که می خواهیم مدت زمان اجرای برنامه تا آن نقطه را بدانیم، قرار دهیم. به این ترتیب زمان اجرا در خروجی به نمایش درمی آید.

دستورات tic و toc

تابع timeit: این تابع برای محاسبه زمان اجرای توابع یا فانکشن ها در این نرم افزار مورد استفاده واقع می شود. نحوه استفاده از آن به صورت زیر است.

 

 

 

دستور timeit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × 1 =

فهرست
WeCreativez WhatsApp Support
ساعت کاری 8 صبح الی 21 شب می باشد و از طریق شماره 09108760286 می توانید با ما در ارتباط باشید.
👋 سلام، چطور میتونم به شما کمک کنم؟