نحوه کار با دو دستور فوق العاده کاربردی در اتوکد، Trim و Extend!

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های اتوکد  وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار اتوکد گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی اتوکد مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

از جمله فرمان ها و قابلیت های بسیار کارآمد در اتوکد، دو دستور حذف خطوط زائد (Trim) و امتداد خطوط و به هم رساندن خطوط و اشکال (Extend) می باشد. در ادامه این مطلب به چگونگی انجام این دو دستور خواهیم پرداخت.

دستور Trim

به جرأت می توان گفت فرمان Trim از پرکاربردترین دستورات در ترسیم با اتوکد خصوصاً ترسیم انواع پلان است. این دستور خطوط زائد و قسمت های درونی اشکال را حذف می نماید. از آن جا که این فرمان جهت ویرایش انجام می شود، لذا در سربرگ و پالت Modify قرار دارد.

به منظور فعالسازی این دستور می توان از سربرگ و یا پالت Modify گزینه Trim را انتخاب کرد. یا در خط فرمان حروف TR را تایپ و تأیید نمود.

نحوه اجرا

برای استفاده از دستور Trim در خط فرمان Tr را تایپ کرده و Enter می زنیم. حال دوباره و برای بار دیگر Enter می زنیم (دوبار زدن Enter) و سپس خطوط و بخش هایی که قصد حذف آن ها را داریم، انتخاب می نماییم.

دستور Extend

برای به هم رساندن خطوط و شکل هایی که فاصله دارند از دستور Extend استفاده می شود. این دستور به نوعی مشابه با دستور Trim می باشد. از آن جایی که فرمان ویرایشی است در سربرگ Modify قرار دارد.

نحوه اجرا

به منظور فعالسازی دستور Extend کافی است آن را از سربرگ و یا پالت Modify انتخاب کنیم. همچنین می توان در خط فرمان حروف Ex را تایپ کرده و Enter بزنیم. پس از تایپ و Enter زدن یک بار دیگر Enter زده (دوبار زدن Enter)  و خطوط مورد نظر خود را انتخاب می نماییم.

چند نکته :

  • اگر با انتخاب دستور Trim و انتخاب اشکال موردنظر، خطوط حذف نمی شوند، باید به این نکته توجه داشته باشید که بدین منظور باید خطی که می خواهید حذف کنید از خطوط دیگر و یا بخشی از آن از خط دیگر عبور کرده باشد.
  • در دستور Extend با توجه به اینکه چه سمتی از خط را انتخاب می کنید خط از همان سمت امتداد پیدا می کند.

قلق:

در دستورهای Trim و Extend با نگه داشتن Shift به یکدیگر تبدیل خواهند شد. یعنی هنگامی که دستور Trim را فعال کرده اید با نگه داشتن دکمه Shift دستور Extend را می توانید انجام دهید و برعکس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دو × 1 =