هاشور زدن در اتوکد به کمک دستور Hatch

موسسه پایا پروژه به عنوان متصدی انجام پروژه های اتوکد  وظیفه ی خود می داند که در راستای آموزش نرم افزار اتوکد گام های موثری را بردارد. با توجه به اینکه یک دوره آموزشی اتوکد مستلزم تمرین و تلاش بسیار است. اما این موسسه تلاش می کند سهم کوچکی در جهت یادگیری شما داشته باشد.

 بدون شک در ترسیم یک پلان و یا رسم یک قطعه صنعتی و یا هرشکل دیگری در نرم افزار اتوکد، به هاشور زدن نیاز خواهید داشت. این عمل در اتوکد، به کمک دستور Hatch به سادگی انجام می شود. از آن جایی که این دستور به صورت ترسیمی است، لذا در سربرگ و پالت Draw قرار گرفته است.

فعالسازی فرمان Hatch

ابتدا به منظور فعالسازی دستور هاشور زدن، کافی است بر روی آیکون Hatch که در سربرگ و پالت Draw قرار دارد کلیک کنید. راهکار ساده تر نیز تایپ H در خط فرمان و  Enter زدن است.

نحوه اجرای دستور Hatch

به منظور اعمال دستور هاشور، مشابه با بسیاری از دستورات اتوکد، ابتدا از یکی از روش های قبل فرمان هاشور را فعال نمایید. پس از فعالسازی دستور Hatch کافی است، ماوس خود را به درون فضای بسته ای که می خواهید هاشور زده شود، ببرید. همچنین پیش از اعمال هاشور تنها با نگه داشتن ماوس در قسمت موردنظر، اتوکد پیش فرض تصویر خروجی موردنظر را به شما نشان خواهد داد. در صورتی که نتیجه مطابق با سلیقه شماست کافی است با چپ کلیک آن را تأیید کنید.

 

اما احتمالاً پیش از تأیید نیاز به یک سسری تغییرات خواهید داشت. این تغییرات در پنجره ای که در نوار Ribbon بازشده است قابل انجام است. این بخش از پالت های مختلفی تشکیل شده است. در ادامه به چند نکته مهم در این بخش اشاره خواهیم کرد.

چند نکته :

  • پس از فعالسازی دستور Hatch به منظور ایجاد تغییرات و تنظیمات می توانید از امکاناتی که در نوار Ribbon فراهم می شود استفاده کنید. به آسانی در این بخش می توانید شکل و الگو هاشور، رنگ و حتی فواصل خطوط هاشور را تغییر دهید.
  • چنانچه می خواهید فضاهای باز را هاشور بزنید. کافی است در پالت اول (Bounaries) تنظیمات دستور Hatch از نوار Ribbon گزینه Select را انتخاب کنید و شکل مورد نظر خود را کخ می خواهید هاشور بزنید، انتخاب نمایید.
  • در پالت Properties و با کلیک بر روی دکمه کشویی Pattern می توانید الگوهای مختل و رایجی که در ترسیم استفاده می شود را انتخاب کنید. به عنوان مثال و خصوصاً در پروژه های معماری و عمرانی الگوهای پرکاربردی چون بتن و شن و ماسه به راحتی قابل استفاده هستند.
  • با استفاده از گزینه Hatch Color نیز می توانید رنگ هاشور خود را به صورت دلخواه تغییر دهید. همچنین در قسمت مربوط به Angle نیز زاویه خطوط هاشور به راحتی قابل تنظیم است. برای این کار مقدار زاویه موردنظر خود را تایپ کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

11 − سه =